Eğitim & Kurs

Ülkemizdeki Matematik Öğrenme Sorunsalı Nasıl Çözülür?

Ülkemizdeki Matematik Öğrenme Sorunsalı Nasıl Çözülür? Öğrenciler zaman içerisinde belli zorluklar ile karşılaşmaktadır. Eğitim hayatları boyunca bu durum ile sık sık karşılaşan öğrenciler için belli takım çözüm yolları vardır.

Ülkemizdeki Matematik Öğrenme Sorunsalı Nasıl Çözülür? Zihinsel olarak bir sıkıntı yaşayan öğrenci için sağlık durumları incelenmelidir. Bu durumun nedenleri öğrenmeli ve ona göre reaksiyon alınmalıdır. Öğrenme güçlükleri 4 madde üzerinde incelenmektedir. Disleksi olarak bilinen okuma bozukluğu vardır. Disgrafi ise yazılı anlatım bozukluğu, Diskalkuli olarak bilenen matematik öğrenme bozukluğudur. En son ise başka bir türde isimlendirilemeyen öğrenme bozukluklarıdır. Ülkemizde ise her 100 öğrenciden 50’si matematik öğrenirken sorun yaşamaktadır.

Matematik Öğrenme Bozukluğu Belirtileri Nelerdir

 1. Temel matematik sorularının çözümlenmesinde işlemler yavaş olabilir. Bu işlemlere bağlı olarak zor çözme durumları ortaya çıkacaktır.
 2. Problem sorularını çözerken işlemlerin adımlarında zorlanma yaşanacaktır.
 3. İşlemleri yaparken on parmak kullanmak zorunda hissediyorsa bu da başka bir belirtidir.
 4. Alışveriş yaparken çocuğunuza para verme hususunda ders verebilirsiniz. Bu şekilde para üstü verme durumunda şaşırıyorsa Diskalkuli belirtisi olabilir.
 5. Mevsimlerin sayıları, bir haftada kaç gün var gibi sorulara dair kavramlarda güçlük çekebilir.
 6. Basit geometrik şekilleri çizerken zorlanma yaşanabilir.

Bu Belirtiler ile Karşılaşıldığından Neler Yapılmalıdır

 1. Belirtiler arasında bir tanesini gördüğünüzde direkt olarak endişelenmemeniz gerekiyor. Özel psikolojik olarak yardım almanız iyi olacaktır ancak zamanla çözümlenebilecek bir sorun ile de karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. İlk yapmanız gereken sabretmenizdir.
 2. Pedagojik olarak yaklaşmak gerekiyor. Öğrencinin tam eksikleri zaman içerisinde daha net olacağından dolayı öğrenci ile iletişim kurmak gerekiyor.
 3. Öğrencinin tamamen dikkat sorunu olacağını düşünmek gerekiyor. Dikkat eğitim vermek bu durumda iyi bir seçenek olacaktır.
 4. Bu sorunun bir hastalık olmadığı ve çözümünün olduğunu unutmamak gerekiyor.
 5. Matematiksel olarak öğrenmenin çoğu kez sorun olduğu ortadadır. Öğrencinin matematik dersini nasıl seveceği ve ilgi alanlarının neler olduğu hususunda bilgi edinmek iyi başarı açısından doğru bir karar olacaktır.

Öğrencilerin her zaman farkındalıkları olacaktır. Bu tür sorunlarda ilk tanı her zaman önemlidir. Tanıdan sonra hızlı bir şekilde müdahale etmek sürecin kısalmasını sağlayacaktır. Matematik öğrenme sorununa dair yazımızda belirtiğimiz çözümler ile birlikte sorunları ortadan kaldırabileceksiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu