Sağlık

Eklem Ağrısı Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eklem Ağrısı Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Eklem ağrısı her yaşta görülebilen bir sağlık problemidir. Kaza ve yaralanmalar, eklem ağrılarının başlıca nedenlerinden biridir. Eklem ağrısı, spor, travma veya yanlış bir hareket yapmaktan kaynaklanabilir.

Eklem Ağrısı Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Eklemlerin aşırı yorulması, aşırı stres ve travmalar sporcularda görülen eklem ağrılarının temel nedenleridir. Burkulma ve kas gerilmeleri de eklem ağrılarına neden olur. Eklemlerde iltihap ile ortaya çıkan artrit hastalığı da eklem ağrısına yol açar. Eklem ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de yaşlılıktır. İnsan yaşlandıkça eklemlerdeki dokular gücünü kaybeder, daha kırılgan bir hale gelir. Kemiklerin uç kısımlarında yer alan kıkırdak doku, yaşlandıkça güçsüzleşir. Bu sorun eklemlerde kronik ağrılara neden olabilir. Yaşlılıkta eklem ağrılarını önlemek için, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli beslenmek büyük önem kazanmaktadır.

Eklem İltihabı

Eklem ağrıları eklemlerde enfeksiyon ve iltihaplanmadan kaynaklanabilir. Eklem iltihabı, eklemlerin hasar görmesi, burkulmalar, yaralanmalar, viral hastalıklar gibi birçok farklı sağlık sorunundan dolayı oluşabilir. Eklem iltihabının en önemli nedenlerinden biri ise yetersiz beslenmedir. Eklem iltihabının başlıca belirtileri, şişlik ve ağrıdır. Eklemlerdeki iltihap kronikleşirse artrit hastalığına neden olur. Artrit, kemikleri koruyan kıkırdak dokunun yıpranması ile ortaya çıkar. Artrit, kemiklerin sürtünmesi sonucunda yaşanan ağrılı bir sağlık sorunudur. Artritin başlıca belirtileri dizde, ayak bileklerinde ve diğer eklemlerde sertlik ve ağrılardır. Artritin birçok farklı çeşidi vardır. Bunların en yaygın görülenleri osteoartrit ve romatoid artrittir. Osteoartritte, iltihaplanma ile birlikte şişme ve şiddetli eklem ağrıları görülür.

Eklem Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir

Eklem ağrınız varsa eklemlerde iltihabı önlemek için doktorunuz size çeşitli ilaçlar verir. Eklem ağrılarını tedavi etmek için çeşitli ağrı kesiciler de kullanmanız gerekebilir. Günümüzde eklemlerinize işlev kazandıran çeşitli cerrahi operasyonlar da uygulanmaktadır. Eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan bir diğer etkili yöntem ise kök hücre tedavisidir. Bu tedavi ile hastalar yan etki yaşamadan tamamen iyileşme sağlamaktadır. Doktorunuz, hastalığınıza göre size en uygun tedaviyi önerecektir. Tıbbi tedavinin yanı sıra eklem ağrılarınızın tedavisi için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en etkilisi, iltihap giderici besinler tüketmektir. Düzenli olarak balık, zeytinyağı, domates, taze meyve ve sebze tüketmek ve D vitamini ile kalsiyum takviyesi almak tedaviye yardımcı olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu