Moda

Moda Nedir, Nelerden Etkilenir, İhtiyaç Mıdır?

Moda Nedir, Nelerden Etkilenir, İhtiyaç Mıdır? Moda sözcüğü, Latince olarak ”hemen şimdi” anlamına gelen ”modo” dan türetilmiştir. İtalyanca da ”süslenme özentisi, yaşama giren geçici yenilik” gibi anlamları vardır. Türk Dil Kurumu’na göre moda, göreneğe bakarak daha kısa süreli olan, çabuk değişebilen, öykünme yoluyla yayılan geçici davranış, giyim ve yaşam şekli anlamına gelir. Moda kelimesi sadece giyim ve stil için kullanılmaz, moda; sanat, edebiyat ve mimari gibi alanları da içine alan, yaşamın birçok alanında görülebilecek kadar geniş bir kavramdır.

Moda Nedir, Nelerden Etkilenir, İhtiyaç Mıdır? Moda aslında hayatın kendisidir. Evdeki halılar, kullanılan gözlükler, elektronik aletler hatta gidilen sinema bile tamamen geçmiş ya da şimdiki modanın yansımasıdır. Genel bir tanımla ”bir tüketim anlayışı” da denilebilir. Neyin, nasıl bir şekilde tüketilebileceğinin açıklaması olan görünmez kurallardır. Aslında moda herkes için özgün sayılır. Moda bir toplumda bazı zaman dilimlerinde ortaya çıkan giyim kuşam tarzlarını da ifade etmek için kullanılmaktadır. Hatta bir süre etkin olan toplumsal beğeniler de moda olarak isimlendirilebilmektedir. Modadaki asıl amaç ise kıyafetlerin ya da aksesuarların gerekli olması değil de farklı olmasıdır. Moda bir yaşam biçimidir. Çünkü kıyafetler insanın yaşam stilini yansıtan, duygularını ifade eden örtülerdir. Estetik ve karakteristik özelliklerin bir yansımasıdır. Bu yüzden de denilebilir ki aslında moda kişiye özgündür.

Moda Nelerden Etkilenir

Moda yeni bir şey ortaya çıkarırken bunu bazı şeylerden ilham alarak gerçekleştirir. Renk ve desenler, sonbahar, yaz ve kış modaları sürekli güncellenmekte ve yenilenmektedir. O yıl içinde hangi renk revaçta olup modayı etkiler ise, kıyafetlerin kumaşları ve iplikleri de o renkten oluşur. Tekstil firmaları moda olana yönelerek üretim yapar. Mobilyalar, eşyalar, aksesuarlar ve ayakkabılar o renge kombin oluşturacak şekilde imal edilir. Bu da ortaya genel bir moda akımı çıkarır.

Moda İhtiyaç Mıdır

Moda bir ihtiyaç olarak değil de, farklı olma dürtüsüyle ortaya çıkmıştır. Yani temel ihtiyaçlarımızın karşılanması için modaya ihtiyacımız yoktur. Ancak insanlar farklı olma ihtiyacı hissettiği için modaya ayak uydurur. Kişiliğini ve tarzını yansıtan ürünlere yönelirler. Bundan dolayı moda bir ihtiyaç değil, farklı olma dürtüsünden doğan istektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu