Anne-Çocuk

Sağlıklı Dişler İçin Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

Sağlıklı diş ve diş etleri oldukça önemlidir. Ağız bakımının yapılması ve dişlerini düzenli olarak fırçalanmasının yanında sağlıklı dişler için gerekli besinler tüketilmelidir. Bu besinler sayesinde düş ve diş etleri daha sağlıklı ve güçlü olmaktadır. Zaten sağlığımız için her zaman doğal ve gerekli besinleri tüketmeliyiz. Diğer yöntem ve teknikler sağlıklı beslenmeye ek olarak uygulanan yöntemlerdir.

Doğal yolla vücuda alınan besinler diğer ilaç ya da dışarıdan alınan besinlere göre çok daha faydalı ve yararlıdır. Bundan dolayı sağlıklı ve pırıl pırıl dişler için diş bakımının yanı sıra gerekli besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Diş sağlığı için tüketilmesi gereken bezinler şu şekildedir; Kereviz; lifli ya da sert yapıda ki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler. Peynir; dişleriniz için birden çok yarar sağlar. Ağzınızın PH dengesini sağlayarak çürüklere karşı koruma sağlamaktadır. Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili olmaktadır

C eksikliği dişetlerinizi hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir. Bundan dolayı bu vitamin gurubu besinleri tüketmek gerekmektedir. Bunlar içinde de Kivi en yüksek C vitamini oranına sahiptir. Yoğurt; kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltır. İçerisindeki kalsiyum dişler için odlukça faydalıdır.

Balıkta bulunan fosfor, kemik ve diş dokusunu ana maddesi konumunda bulunmaktadır. Fosfor dişlerin sertleşmesi için oldukça önemli bir madde olduğundan dolayı daha sağlıklı dişler için haftada bir kez balık tüketilmelidir. Ayrıca bu besinlerin yanında maydanoz, çilek, kuru yemişler ve elma gibi yemişler ağız sağlığı konusunda faydaları bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu