Anne-Çocuk

Gençlerde Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Her geçen gün madde kullanımı yaşında düşüş ortaya çıkar. Bu durum da özellikle aileleri korkutur. Anne ve babalar artık çocukların her davranışı iyi bir şekilde analiz etmelidir. Çünkü günümüzde gençler arasında madde kullanımı yaşı gün geçtikçe artış gösterir.

Benim Çocuğum Yapmaz Demeyin

Anne ve babaların çocuklarındaki madde kullanımını geç fark etmeleri hatta çoğu zaman fark etmemelerinin asıl sebebi kendi çocuklarının yanlış bir davranışta bulunmayacakları düşüncesidir. Aileler öncelikle benim çocuğum yapmaz düşüncesinden kurtulmalıdır.

Gençler, ergenlik dönemi ile birlikte ailelerinden uzaklaşma ve duygusal bağımsızlıklarını elde etmeye çalışırlar. Bu nedenle de arkadaşlarının söyledikleri gençler için daha önemli hale gelir. Arkadaş çevresinde madde kullanımı var ise çocuk da o gruba ait olduğunu kanıtlamak için madde kullanmaya başlayabilir. Bu nedenle de ailelerin öncelikler gençlerde madde kullanımı konusundaki temel faktör olan çocuğum kullanmaz ilkesinden uzaklaşması gerekir.

Çocuğunuzun Para Harcamalarını Kontrol Edin

Gençlerde madde kullanımının ilk belirtileri arasında para harcamalarındaki artış yer alır. Siz de çocuğunuzun bir anda harcamalarında artış oluştuğunu düşünüyorsanız bu konuda araştırma yapmalısınız. Çünkü madde kullanımı için gencin belirli para ayırması gerekir. Madde kullanımında doz sürekli artacağı için; para harcaması da artacaktır.

Çocuğunuzun Fiziki ve Psikolojik Değişmelerini Fark Edin

Madde kullanmaya başlayan gençte öncelikle fiziksel olarak da bir takım değişiklik ortaya çıkar. Bunların başında iştah azalması ve kilo kaybıdır. Zamanla gencin cilt sağlığında da bozulmalar oluşur. Ayrıca göz çevresindeki morluklar da sürekli olarak artar.

Psikolojik değişikler de madde kullanan gençler tarafından gözlemlenir. Ani öfke patlamaları, bir anda oluşan sinirlenmeler ve kendini kaybetmeler gencin madde kullandığının bir göstergesi olarak ortaya çıkar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu