Güzellik

Makyajın Cilde Verdiği Zararlar Nelerdir?

Makyajın Cilde Verdiği Zararlar Nelerdir? Makyaj, kadınların yapmaktan asla vazgeçmeyeceği bir şeydir. Cildi pürüzsüz yapıp, al yanaklara sahip eden makyajı cilde faydalarını biliyor musunuz? İşte makyajın cilde verdiği zararlar..

Makyajın Cilde Verdiği Zararlar Nelerdir? Kadınların güzelleşmek uğruna yaptıkları makyaj malzemelerinin birçoğunun içinde kadınların sağlığını çok ciddi tehdit eden kimyasal maddeler bulunmaktadır. Kimyasal madde olmayan makyaj malzemeleri ise, uzun süre cilt üzerinde bırakıldığında çevrenin ve kirli havanın etkileri terleme yolu ile cildin alt tabakasına geçerek, sivilcelere, aknelere ve çok ciddi, cilt enfeksiyonlarına ve hatta cilt kanserine sebep olabiliyor.

Makyajın Zararları

Özellikle fondöten ve kapatıcılar, cildin hava ile irtibatını tamamen kestiği için, cildi havasız bırakıyor. Doğal ortamından uzaklaşan cilt, havasız kaldığı için, diğerlerine göre çok daha çabuk yaşlanıyor. Sizin de belki çevrenizde yaşayan insanlardan fark ettiğiniz gibi, uzun yıllar boyunca makyaj yapmış bir kadının, 15.20 yıl sonra cildi makyajsız yüzüne bakılmayacak bir hal alır. Bizden bir iki kuşak önce yaşamış babaannelerimizin ciltlerini hatırlarsanız, hayatları boyunca hiç makyaj yapmadıkları için 70 yaşında dahi pamuk gibi ve pürüzsüz bir yüzleri vardır. Gençlik yıllarında makyaj yapan, yaşlı ninelerin ise, o yaşlı hallerinde bile makyajsız yüzlerine bakılmaz.

Makyajın Cilde Zarar Vermesini Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Makyajın cilde verdiği zararları önlemek için yapılması gerekenler nelerdir? Cildinizin yapısı yirmili yaşlarda oturacağı için, yirmi yaşından önce kesinlikle makyaj yapmaya başlamayın. Her zaman doğal kozmetik ürünlerini tercih edin. Kullandığınız makyaj ürünlerinin kalitesinden hiç bir koşulda taviz vermeyin. Eve döndükten sonra, cildinizdeki makyajı, makyaj temizleme sütü veya gül suyu ile mutlaka temizleyin. Makyajı temizledikten sonra, cildinize vitamin içeren nemlendirici krem sürün. Cildinizin durumuna göre 1 hafta yâda 10 günde bir, dinlendirici bakım maskesi uygulayın. Makyajı temizledikten sonra cildinize, tıpkı annelerinizin uyguladığı gibi salatalık yapıştırarak da cildinizin gün boyu kaybettiklerini geri verebilirsiniz. Satın aldığınız kozmetik ürününün içeriğinde, adı duyulmuş bazı kanser yapıcı maddelerin olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol edin.

Kısacası, yapılan makyajın cilde vereceği zararı azaltmak için cildi iyice temizlemek ve cildinize uygun doğal ürünleri uygulamanız gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu