Diyet

Diyet Yaparken Hangi Ekmekler Yenmelidir?

Diyet Yaparken Hangi Ekmekler Yenmelidir? Diyet yaparken ekmek yemek pek çok kişinin kaçındığı bir durumdur. Ancak bazı ekmek türleri hem diyetlerin hem de sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazlarındandır. Sağlık şekilde kilo vermek için ekmek yemek büyük önem taşımaktadır. Ancak her besinde olduğu gibi ekmek yerken de aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Diyet Yaparken Hangi Ekmekler Yenmelidir? Ekmek yemek pek çok kişi için vazgeçilmezdir. Genellikle bu insanlar ekmek yemeden doymadıkları yönünde düşüncelere sahiptir. Ancak burada yenilen ekmeğin türü büyük önem taşımaktadır. Diyet yaparken tüketilen ekmeklerin tam tahıllı esmer ekmek kategorisinde yer alan ekmekler olması gerekmektedir. Bu ekmeklerin hem kalorisi oldukça düşüktür hem de uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Beyaz ekmeklere bakıldığında onların daha yüksek kalorili olduğu ve daha kısa süre tok tuttuğu görülmektedir.

Diyet Yaparken Yenilen Ekmekler

Diyet için ekmek seçimi yaparken tam tahıllı ve sade olan ekmekler tercih edilmelidir. Yani içerisinde fındık, ceviz ve buna benzer gıdalar bulunan ekmekler yerine sade ekmekler yenilmelidir. Bu ekmeklerin içerisinde posa oranı daha yüksektir ve bu sayede daha uzun süre tok kalınmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için gün içerisinde düzenli olarak su içilmesi önerilmektedir. Bilindiği üzere günde ortalama iki litre su içmek diyet yaparken büyük önem taşımaktadır. Tam tahıllı ekmekler ile diyet yaparken zayıflamak daha kolay hale gelmektedir. Bu ekmeklerin çiğnenmesi daha zor olduğu için çiğneme duygusu daha çok tatmin olmakta ve böylece daha az yemek yenmektedir. Esmer ekmekler posa bakımından oldukça zengindir. Bu posa bağırsak sisteminde şişmekte ve uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır. Aynı zamanda bağırsak kanserine karşı da koruyucu etkiye sahiptir. Bu nedenle diyette esmer ekmek yenmesi tavsiye edilmektedir.

Uzmanlar tarafından da diyet yapanlara önerdiği ekmek çeşitleri :

-Çavdar ekmeği

-Tam buğday ekmeği

-Yulaflı ekmek

-Tam tahıllı ekmek

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu