Gebelik

Hamile Kalmaya Engel Olan Etkenler Nelerdir?

Hamile Kalmaya Engel Olan Etkenler Nelerdir? Hamilelik için risk oluşturan bazı durumlar vardır. Bu durumlar gebeliğin oluşmasını engeller veya gebeliğin sonunu etkiler.

Hamile Kalmaya Engel Olan Etkenler Nelerdir? Hamilelik için risk oluşturan durumlar vardır. Bu durumlar gebeliğin oluşmasını engeller veya gebeliğin sonunu etkiler. Kısırlık olup olmadığını anlamak için 9 aylık düzenli cinsel ilişki. Bunun sonucunda hala hamile kalamıyorsanız, siz veya eşiniz kısırlığa sahip olabilirsiniz. Kısırlık sonucu herhangi bir sonuç yoksa düzenli cinsel ilişki sonucunda hamile kalabilirsiniz.

Hormonal Düzenin Bozulması

Kadınlarda yumurtaların gelişmesini ve çatlamasını sağlayan hormonal seviyelerin bozulması.

Kızların ilk adet dönemindeki problemler ve menopoza yakın kadınlarda yumurta oluşumu ve çatlaması.

Anovulasyon, düzenli adet gören kadınlarda yumurta geliştirememe durumudur.

Rahim Ve Tüp Hastalıkları

Rahim zarının rahim dışında bir yerde büyümesinin neden olduğu endometriozis hastalığı (çikolata kisti). Toplumdaki kadınların %5’inde tespit edilen hastalık, gebe kalamayanların yaklaşık %30’unda önemli bir sorundur.

Tiroid hastalığı gibi problemler gebelik şansını azaltır veya gebelik oluşmuş olsa bile düşük ve erken doğum riskini artırır.

Kadınlarda İleri Yaş

Kadınlar yaşam için yeterli yumurta deposuyla doğarlar. Bu rezervler yaşla birlikte giderek azalsa da 35-40 yaşından sonra sayıların azalmasına ek olarak yumurtanın kalitesi de düşmeye başlar.

Erkeklerde Sperm Kalitesinin Bozulması

Gebeliği engelleyen bir diğer sebep ise erkeklerde ereksiyona bağlı olarak sperm kalitesinin düşmesidir. Sperm kalitesi ve sayısındaki azalma, sertleşme sorunu ve en nadir görülen hastalıklar erkek kısırlığının en önemli 3 nedenidir. Günümüzde çok sık tespit edilen varikosel adı verilen testis damarlarının genişlemesinde testis ısısı yükselir ve testislerdeki sperm üretimi ve kalitesi bozulur.

Alkol Ve Sigara

Aşırı alkol ve sigara tüketiminin hem kadınlarda hem de erkeklerde ses kısıklığı yaratarak hamileliği engellediği bulunmuştur. Sigara kadınlarda hücre yıkımını artırırken hücre yenilenmesini yavaşlattığı için de erken menopoz nedenleri arasındadır.

Aşırı Zayıflık Veya Obezite

Aşırı zayıflık veya obezite, adet döngüsünü kesintiye uğratabilir ve hamilelik şansını azaltabilir.

Kanser İlaçları

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları ve radyasyon tedavileri, sperm sayısını ve kalitesini bozmakta ve kadınların menopoza girmesine neden olmaktadır.

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluğu olan kadınların kullandığı kayganlaştırıcılar, sperm kalitesini olumsuz etkileyerek hamileliği geciktirebilen önemli faktörler arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu