Yaşam

Kurumuş Kan Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Kurumuş Kan Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir? Çoğu zaman lekelerle başımız belaya girer. Bazılarını çıkarmak bir hayli zordur. Kurumuş kan lekesi de bunlardan bir tanesi.

Kurumuş Kan Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir? Kurumuş kan lekesi, çıkarması en zahmetli lekelerden bir tanesidir. Kan bulaşan yüzeylerin hepsinden bu lekeyi çıkarmak ayrı sıkıntılıdır. Ancak birkaç pratik yöntem sayesinde kıyafetlerinize, koltuklarınıza, halınıza, yorganınıza, zemininize bulaşan kurumuş kan lekelerini çıkarmak mümkün.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

En zahmetli, çamaşır makinesiyle kolayca giderilemeyen lekelerden bir tanesi de kurumuş kan lekesidir. Bu lekeler çeşitli yöntemlerle bulaştıkları yüzeylerden çıkarılabilmektedir. İşte kurumuş kan lekesini çeşitli yüzeylerden çıkarmanın yolları. İlk olarak eğer kan yüzeye henüz bulaşmışsa üzerine hemen soğuk su dökün. Hafif bir çitileme sonucunda kan lekesinin çıktığını göreceksiniz. Ancak kan lekesi bulaşmış ve bir süre geçmişse yani kan kuruduysa başvurabileceğiniz yöntemlerden ilki tuzlu su kullanmaktır. Bir bardak veya ufak bir kase içinde az miktarda su ile tuzu karıştırarak bir tür jel kıvamına getirmelisiniz. Ortaya çıkan karışımı kurumuş kan lekesi bulunan yüzeye sürün ve hemen ardından bir bulaşık süngeri kullanarak lekeli bölgeyi ovalayın. Bu sayede kurumuş kan lekesinin çıktığını göreceksiniz. Kurumuş kan lekesini yok etmek için bir başka yöntem ise diş macunu kullanmak. Her ne kadar tuhaf görünse de diş macunu ile kan lekesi çıkarmak en kolay yöntemlerden bir tanesi. Bu yöntemi uygulamak için kan lekesi bulaşmış yere diş macunu sürün, iyice yedirin ve yaklaşık 20 ila 30 dakika bekleyin. Bu bekleyişin ardından temiz bir bez veya mendille diş macununu temizleyin. Kısa süre içinde leke kaybolacaktır. Karbonatla temizlemek de kan lekesini gidermek için etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için kurumuş kan lekesinin üzerine karbonat döküp bir bez yardımıyla birkaç dakika boyunca lekeli bölgeyi ovuşturmanız gerekmektedir. Ovuşturmadan önce bezi soğuk suyla yıkadığınızdan emin olmalısınız. Ovalamanın ardından kan lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Eğer sizin de kurumuş kan lekesiyle başınız dertteyse yukarıda sizler için derlediğimiz yöntemleri kullanarak kurumuş kan lekesini ortadan kaldırmayı başarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu