Anne-Çocuk

Anne Sütü ve Ek Gıda Hakkında Merak Edilenler

Anne Sütü ve Ek Gıda Hakkında Merak Edilenler! Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi anneler için son derece önemli olup anne sütü mü, ek gıda mı soruları çok fazla merak konusu olmaktadır.

Anne Sütü ve Ek Gıda Hakkında Merak Edilenler! Anne sütü mü, ek gıda mı sorusu her geçen gün annelerin en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Bundan dolayı yapılan araştırmalar sonrasında anneler en doğru kararı vermeye çalışmaktadırlar.

Anne Sütünün Faydaları

Genel olarak anne ve bebek arasında ilk doğum sonrasından itibaren çok daha büyük bir bağ meydana gelmektedir. Bu bağın en önemli ve temek noktasını emzirme oluşturmaktadır. Annelerin verdikleri anne sütü doğal antibiyotik olmaktadır ve bundan dolayı anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Özellikle bebek sağlığı bakımından bebeğin mineral ve demir ihtiyacını çok daha iyi bir şekilde karşılamaktadır. Anne sütünün içinde bir bebeğin alması gerekli olan çok sayıda vitamin bulunmaktadır. Bu sebep ile bebeğin gelişiminde önemli olan anne sütünün artması amacı ile annelerin çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve bebeklerini iki yaşına kadar devamlı olarak düzenli bir şekilde emzirmeleri sağlanmalıdır. Ek gıda dönemi gelene kadar kesinlikle anne sütünün alınması son derece önemli olmaktadır.

Ek Gıda Dönemi Hakkında

Anneler bebeklerini iki yaşına kadar anne sütü ile beslemeleri gerektiği için ek gıda dönemi konusunda farklı düşüncelere kapılmaktadırlar. Özellikle bebeklerin 6 aydan sonra ek gıda dönemi içine girmelerinden dolayı yavaş yavaş anneler bebeklerini hazırlamaktadırlar. Ek gıda dönemi içinde annelerin ilk olarak yoğurt ve daha sonra sebze yemekleri ile başlanmalıdır. Son olarak meyve vermeleri çok daha doğru olacaktır. Yeni tatların denenmesi sırasında bebeğin bir şeye alerjisi var mı yok mu daha net anlayabilmek adına kesinlikle 3 gün kuralına uyulması gerekir.

Genel olarak ek gıda süresi çok daha doğru ve sağlıklı bir şekilde ilerlemeleri halinde bebeğin neye alerjisi olup olmadığı daha kolay tespit edilecektir. Ayrıca anne sütünün desteği sayesinde iki yaşına kadar süreç tamamlanmış olacaktır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi için bütün annelerin tüm anne sütü ve ek gıda dönemlerine dikkat etmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu