Diyet

Glisemik İndeks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Glisemik İndeks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Glisemik indeks almış olduğumuz karbonhidratların kan şekerine dönüşme oranını belirleyen standartlardan bir tanesidir.

Glisemik İndeks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Glisemik indeks değeri yükseldiği zaman kan şekerinde de artış gözlemlenecektir. Karbonhidrat yoğunluklu beslendiğiniz zaman glisemik indeks yükselir. Bununla beraber glisemik indeksi düşük olan besinleri tüketerek sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme listeleri hazırlanırken glisemik indeksi düşük besinlerden destek alınır. Kan şekeriniz yükseldiği zaman belirli yan etkiler görebilirsiniz. Uzmanlar mutlaka glisemik indeksi düşük olan besinleri diyet listelerine eklemenizi tavsiye ediyor.

Düşük glisemik indekse sahip besinler yavaş sindirilir. Böylece uzun süreli tokluk hissi sunar. Besinlerin glisemik indeksi farklı değerlerdedir. Besinlere 1 – 100 arasında puan verilir. Puan yükseldikçe bu besinler sağlığınızı tehdit edecektir. Sağlıklı beslenmek için glisemik indeks diyetinden yararlanabilirsiniz. Glisemik indeks diyeti sağlıklı zayıflamanın kolay yoludur. Günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Glisemik İndeks Diyeti Nedir?

Glisemik indeks diyeti yakın zamanda popüler olan diyetlerden bir tanesidir. Bu diyetin yararları arasında;

  • Kan şekerini dengeler,
  • Kan şekerini ideal seviyede tutar,
  • Glisemik indeksi düşük yiyeceklerle yapılır,
  • Kiloyu kontrol altına alır.

Glisemik İndeks Diyeti Nasıl Yapılır?

Glisemik indeks diyeti yaparken püf noktalara dikkat ederek kilo verme işini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

  • Diyeti uygularken, besinlerin glisemik indeksini öğrenmelisiniz.
  • Glisemik indeksi düşük olanları tercih ederek kilo verme hızını arttırabilirsiniz.
  • Bol su içmeye özen gösterin.
  • Glisemik indeksi yüksek olan gıdalardan uzak durun.

Glisemik indeks değerleri besinin kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini göstermektedir. Bu değer sadece karbonhidratlar için hesaplanır. Protein ve yağın hesaplaması yapılamaz. Her karbonhidratlı besin yüksek glisemik indeksine sahip değildir. Glisemik indeks diyeti,en iyi diyetlerden bir tanesidir.Bu diyet diyabet hastalığı bulunan kişilere de yardımcı olmaktadır. Glisemik İndeks diyetinin temel amacı kan şekerini kontrol altına alabilmektedir. Bu alanda diyabeti önlemek ya da tedavisine destek olmak amacıyla da kullanılabilir. Diyabet kontrolü için en iyi diyet programlarından bir tanesidir. Sizde glisemik diyet listelerinden yararlanarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu