Sağlık

AIDS Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

AIDS Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? AIDS, edinilmiş bağışıklık yetmezliği hastalığıdır. Vücudu istila eden ve insan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV) olarak adlandırılan bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır.

AIDS Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Hastalık, HIV virüsünün vücudu istila etmesinden birkaç hafta sonra ortaya çıkar. Peki bu hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte merak edilen detaylar yazımızda..

AIDS Nasıl Bir Hastalıktır?

  • AIDS önlenebilen ölümcül bir hastalıktır.
  • Vücudun bulaşıcı hastalıklar ve kanserle savaşma konusundaki doğal yeteneğini azaltan ölümcül bir hastalıktır.
  • Bu hastalık cinsel temas yoluyla bulaşır. Henüz hasta olmasalar bile virüs bir kişiden diğerine bulaşıyor. Bu hastalık, cinsel ilişkilerde sürekli prezervatif kullanımı ile önlenebilir.

HIV Bulaşabilir Mi?

  • HIV’i başkalarına bulaştırma riski, virüs vücuda girer girmez başlar ve çoğalır.
  • Laboratuvar, kişinin hasta olmadığı enfeksiyondan en az 15 gün sonrasına kadar bu virüsü tespit edemez. Aslında AIDS bulaşmış bir kişi doğrudan hastalanmaz, virüsü başkalarına bulaştırabilir.
  • HIV, cinsel salgılar, kan ve anne sütü yoluyla bulaşır.
  • Virüs tüm cinsel salgılarda (semen ve vajinal salgılarda) bulunduğundan, cinsel ilişki sırasında mukoza zarlarına (ağız, vajina, penis ve anüs üzerinde bulunan zarlar) temas ettiğinde, güvensiz cinsel ilişkilerde (kondom olmadan gerçekleşen) bulaşır. Bulaşma enfeksiyonuna neden olur.
  • HIV, enfekte bir kişinin kanında da bulunur ve virüsü taşıyan bir kişinin kanıyla kontamine bir nesne yoluyla sağlıklı bir kişiye bulaşabilir.

Öpüşme Hastalık Bulaştırmaz

Virüs ayrıca tükürük, gözyaşı ve terde bulunur, ancak çok küçük miktarlarda hastalık bulaşmaz. Ayrıca HIV çok zayıftır, bu nedenle açık havada uzun süre kalmaz.

Kan Testleri: HIV Enfeksiyonu

AIDS tanısı koymak veya vücutta HIV bulunup bulunmadığını bilmek için kanda bu virüsün varlığının belirlenmesi gerekir. Bulunursa, test pozitiftir ve ardından kişinin HIV ile enfekte olduğunu doğrulamak için başka bir test yapılır.

Ömür Boyu Prezervatif Kullanımı?

Cinsel ilişkiler sırasında AIDS veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemenin tek yolu prezervatiftir.

AIDS Tedavi Yöntemleri

AIDS tedavileri günümüzde daha etkilidir ancak hastalığı tedavi etmemektedir. Bazen kabul edilmesi zor olan akut ve toksik uzun süreli tedavilerdir. Virüs dirençli hale geldiği için yıllar sonra daha az etkili olabilir. Hastalık ne kadar erken tedavi edilirse, iyileşme şansı o kadar yüksek olur.

Yaralanmanız Durumunda

HIV taşıyan bir kişinin kanıyla kontamine bir nesne ile yaranız varsa veya enfekte bir kişiyle korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, doktorun HIV olasılığınızı değerlendirdiği acil servise doğrudan gitmelisiniz. Enfeksiyon kapanlar ile birlikte 4 hafta sürecek ilk tedaviyi almaya başlamanız gerekir. Bu tedavi yaralanmadan sonraki 48 saat içinde başlar. Başlamadan önce bazı kontroller yapılır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu