Güzellik

Saç Diplerindeki Kabuklanmalar Nasıl Geçer?

Saçlar kadınların en önemli aksesuarıdır. Saçlar güzel göründükçe kendimizi iyi hissederiz. Fakat ne yazık ki saçlar bazı şeylere maruz kaldığında saç diplerinde kabuklanmalar meydana gelir.

Saç Dibinde Oluşan Kabuklanmalar

Kadınlar kendilerini iyi hissetmediği zaman saçlarıyla ilgilenmeye başlarlar. Özellikle depresyon ve bunalım zamanlarında hemen hemen her kadını kuaföre koşarken görebilirsiniz. Ne yazık ki saçlar oldukça bakım isterler ve sürekli kuaförde işlem görmeleri de yapılarının bozulması gibi sonuçlar doğurur. Saç ve saç derisi bakımı önemlidir. Herkesin saç tipi farklılık gösterse de neredeyse bütün insanlar yumuşak ve parıldayan saç ister. Ancak saçlarımız oldukça hassastır. Güneşten, kuru havalardan, kireçli sulardan, saç boyasından, sıcak fönden gibi bir çok şeyden etkilenir ve zarar görür. Hasar gören bir tek saçlar değil saç derisi de oldukça zara görür. Kepeklenme gibi genel sorunların yanında da sıklıkla kaşıntı ve yara gibi problemlerle de karşılaşırız.

Saç Derisinde Kabuklanma ve Yara Neden Olur?

Saç derisinde kabuklanma ve yara neden olur sorusuna bir çok cevap verebiliriz. Çünkü biz kadınlar saçlarımızla ne kadar çok ilgileniyorsak saç derimizi bir o kadar da unutuyoruz.

  • Saç boyası ile tahriş olan saç derisi kimyasallara bağlı olarak bozulmalar meydana getirir. Kabuk ve kabuk tipi bir tabaka oluşur. Bu sorunları kaşıntı ve pul pul dökülmeler takip eder.
  • Hava ve su değişimine bağlı kabuklanmalar saç derinizi etkiler. Bu durumda saç derinize nem takviyesi yapabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağı veya nemlendirici bir krem kullanmanız saç derinizi rahatlatacaktır.
  • Bunların dışında ise saç derisinin yeterince temizlenmemesi, stres, fön ve sıcak uygulamalar başta gelir.

Ne Yapmamız Gerekir?

Saç derinizin kabuklanmasını geçirmek için ne yapmanız gerekir gelin hep beraber bakalım.

  • İlk yapmanız gereken cildiye doktoruna gözükmek olmalıdır. Teşhise göre gerekli tedavi belirlenmeli.
  • Zeytinyağı, saç derisini güçlendirmek için etkili bir yöntemdir.
  • Steroidal kortizon kremler saç derisi kabuklanması için kullanılan etkili üründür.
  • Elma sirkesi saç derisi ph seviyesini dengeler ve tedavi eder.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu