Sağlık

Mide Kanamasının Belirtileri Arasında Neler Bulunur?

Mide Kanamasının Belirtileri Arasında Neler Bulunur? Mide kanaması, insanların yaşamlarını ciddi manada tehdit eden bir hastalıktır. Genelde iki şekilde meydana gelen mide kanamaları, büyük ve küçük çaplı olarak ayrılmaktadır.

Mide Kanamasının Belirtileri Arasında Neler Bulunur? Mide kanamalarında ihmalin rolü, çok fazla öneme haiz bir konudur. Gastrointestinal Sistem içerisinde oluşan, hem ağız hem yemek borusu hem mide hem bağırsak hem rektum hem de anüse değin olan bölgeyi içine alan komplikasyonlara mide kanaması denilmektedir.

Basit Ama Ölüm Riski Bulunan Bir Rahatsızlık

Mide kanama çeşitleri genelde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ise üst ya da alt gastrointestinal bölge üstünde oluşmaktadır. Geliştiği zamandan itibaren insanın yaşamını tehdit eden rahatsızlığa mide kanaması adı verilmektedir. Gelişim gösterdiği andan itibaren de, şiddetli bir kanamaya sebep olmak suretiyle çeşitli yan etkilerin gelişmesine sebep olabilmektedir. Kanamanın şiddet durumuna göre etkisi de artmaktadır.

Mide kanamalarının küçük çapta gelişenlerinin, kendiliğinden düzelme ihtimali söz konusu alabilmektedir. Lakin kanamanın şiddeti az ya da çok her ne düzeyde olursa olsun, mutlak surette tetkik edilerek, tespiti yapılmalıdır. Kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Mide kanamasının şiddetli olduğuna dair etkiler ve belirtiler arasında, koyu renkli kanama, ilk sırada gelmektedir.

Mide Kanamasının Çapının İzleri

Şayet, hem dışkının koyu renkte olması hem kusma hem baş dönmesi hem de halsizlik emareleri şiddetli bir şekilde gerçekleşiyorsa, kanama şiddetli demektir. Mide kanaması oluştuğu takdirde, fark edilebilecek bazı belirtilerde görülmektedir. Kronik temelli ve hafif bir şekilde yaşanmakta olan mide kanaması, hastanın kendisi tarafından pek fark edilememektedir. Mide kanamasının süresinin uzaması, kansızlığı tetiklemektedir. Hafif seyreden kanamalar da ise, insanın dışkısı ile birlikte dışarı atılmaktadır.

Ağır seyreden mide kanamalarında, dışkı katran gibi koyu özellikte bir renge bürünmektedir. Ağır şekilde devam eden mide kanamasında, kanamanın şiddetli olması durumunda ise, kişinin kan kaybından dolayı baş dönmesi yaşamaktadır. Gözlerinde ani kararma yaşayan hasta, aynı zamanda hem halsizlik hem solgun bir cilt oluşması hem de kusma yaşayabilmektedir. Üst sistemde mide kanaması oluştuğunda, bu yemek borusunda bulunan ülserden kaynaklandığı görülmektedir. Alt sistemde ise, kalınbağırsak sebebiyle oluşan kanamalardır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu