Dekorasyon

Mağaradan Ev Olur Mu Diyenlere: Yaodong Evleri

Mağaradan ev olur mu diyenlere: Yaodong evleri adlı başlığımızda bu evlerin ne olduğunu ve ne amaçla inşa edilmelerine rağmen şuan ne kadar modernleştiklerinden bahsedeceğiz.

Mağaradan ev olur mu diyenlere: Yaodong evleri, Yodong evleri hakkındaki aklınızdaki birçok soru işaretini ortadan kaldıracak. Hadi bu evlerin ilk nerede yapıldıklarından ve artık neden o kadar sık görülmediklerinden bahsedelim.

Yaodong Evleri Nereye Özgü

Çine has ev tasarımları arasında olan yaodong evleri özellikle Çinin oldukça yüksek yamaçlarındaki dağlara yapılarak başlanmıştır. Bazen tapınak bazen duraklama yeri olarak kullanılmış. Dağların içini oyarak ve zemini kazarak dağa küçük bir girinti oluşturulur. Eskiden bu girintilerde yer yatağı ve basitçe tezgah olarak kullanılabilecek temel eşyalar bulunurken bugün, parası olan insanlar bu evleri çok başka bir boyuta taşıdı. İçini ve hatta dışını malikane gibi yaptıranlar ulaşım sıkıntısı yaşamıyorlarsa en konforlu eve sahip olabilirler.

Zamanla bu evler sadece Çin’de var olmakla kalmamış, zamanla dünyanın birçok yerinde görülmeye başlanmıştır. Özellikle yüksek dağların zirvelerine yakın yapılabilen bu evler stresli şehir hayatından neredeyse tamamen kopmanızı sağlıyor.

Yaodog Evlerinin İçi

Bu evlerin içi artık günümüzde sığınma alanından çok konforlu bir yuva sayılabilecek hale gelmiştir. İstenilirse çeşitli materyellerden yalıtım yapılarak gece gündüz demeden bu evde yaşamanıza ortam sağlanabilir. Büyüklüğü ve derinliğine göre içine bol miktarda ev eşyası sığarak gerçek bir evin yerini tutmaya yaklaşabilir.

Aşırı pürüzsüz oyulmayan duvarlar size bir dağın içinde olduğunuzu hatırlatmaya yeter. Dış cephesinde ise cam kaplamalar yapılarak doğanın içinde harika manzaralara sahip olmanız hedeflenebilir.

Yadonglar Artık Yok Mu?

Yaodong evleri artık özellikle Çin gibi yoğun nüfus artışı ve kentleşmenin hızlanması ile bu tür evlere olan ihtiyacını yitirmeye başladı. çok katlı apartmanlar yerini aldı ve yoldan tasaruf sağlandı. Zamanında kullanılmış bir çok Yaodong evi hala restore edilerek kullanılıyor bu yüzden nesilleri henüz tükenmiş değil.

Çin’e özgü olan bu evler modasını yitirmiş olsa da hala dünyadaki bir çok yerde sessizlik arayan insanların seçenek olarak bulundurduğu ev tiplerinden biri.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu