Gebelik

Lohusa Döneminde Özel Egzersiz Hareketleri..

Çocuğunu sağlıklı bir şekilde kucağına almış annenin, doğum sonrasında geçirdiği döneme lohusa dönemi denir.

Lohusa döneminde artık anne doğum öncesindeki kaygılardan kurtulmuş olsa da, hamilelik döneminde aldığı kilolar yüzünden tekrar endişe duyar. Çünkü fiziksel olarak eskisinden de kilolu bir şekildedir. Bu da her kadını strese sokacaktır.

Hamilelik döneminde aldığınız kilolar yüzünden kendinizi huzursuz hissedebilirsiniz. Ancak lohusa döneminde özel egzersiz hareketleri yaparak bu kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu egzersizlere eğer normal doğum yapmışsanız birkaç hafta sonra yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak sezaryen doğum yapmışsanız bu dönem daha uzun sürecektir. Doktorunuzun izni olmadan başlamamalısınız. O zamana kadar da yürüyüş yaparak ve yediklerinize dikkat ederek kilolarınızdan yavaş yavaş kurtulmaya başlayabilirsiniz.

Lohusa Döneminde Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

Lohusa döneminde yapılan egzersizler, sizin hamilelik döneminde aldığınız kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmanız için önemli önemli bir etkendir. Peki, hangi hareketlerin yapılması daha yararlıdır?

Önce ısınma hareketiyle başlayın. Düz bir zemine sırtüstü yatın ve ayak tabanınız yere tam basacak şekilde dizlerinizi kırın. Kollarınızı yana alın ve beş set derin nefes alıp verin. Ardından aynı pozisyonda kalarak belinizi 4-5 santim kadar yukarı kaldırıp indirin bu esnada nefes alıp vermeyi de ihmal etmeyin ve bu hareketi de beş set tekrarlayın. Isınma hareketlerini tamamladıktan sonra aynı pozisyonu bozmadan nefes alarak belinizi yukarı doğru kaldırıp köprü pozisyonu alın birkaç saniye o pozisyonda kaldıktan sonra nefes vererek belinizi yere indirin bu hareketi de iki set yapın. Ardından aynı pozisyonu bozmadan elleriniz yere paralel olacak şekilde mekik çekermiş gibi belinizden doğrulun ve geri yatın bu hareketi de beş set tekrarlayın. Düzenli şekilde bu hareketleri yaparsanız doğum sonrası kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu