Diyet

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Kan grubuna göre diyet, Amerikalı tıp uzmanı Dr. Peter d’Adamo tarafından araştırılıp paylaşılan bir beslenme programıdır. Bu programda kişilerin kan grubu türlerine göre beslenerek zayıflaması sağlanmaktadır.

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Diğer diyet türlerine göre yeni bir diyet türüdür. Ancak kısa sürede çok sayıda kişi tarafından uygulanmıştır. Bir çeşit kişiye özel uygulama olan bu beslenme düzeni ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kan Grubu Diyeti

İnsanlar dört farklı kan grubuna sahiptir. Bu kan grupları A, B, AB ve 0 olarak isimlendirilir. Kan alma ya da kan verme durumunda önemli olan bu gruplar diyet yaparken de göz ardı edilmemelidir. Uzmanların son dönemlerde yaptıkları araştırmalar kan grubuna göre beslenerek kilo vermeyi sağlamaktadır. Kan grubuna göre yenmesi gerekenler şu şekildedir…

A Grubu Diyet Listesi

A kan grubuna sahip kişilerin diyet listesi doğal, organik besinlerden oluşmalıdır. Kan grubunun ana besin kaynağı sebzelerdir. Diyet listelerinde mutlaka sebze, soya proteinleri ve tahıl ürünleri bulunmalıdır. Bu kan grubuna sahip diyet yapan kişilerin semizotu, enginar, marul, havuç, lahana, brokoli, soğan, maydanoz, börülce, pırasa tüketmeleri gerekir. Süt ürünleri bu kişilerin metabolizmalarını yavaşlatmaktadır. Bu nedenle temel süt ürünlerinden olan yoğurt ve kefiri fazla tüketmemeleri gerekir. A kan grubuna sahip kişilerin tüketmemesi gereken bir diğer besin ise kırmızı ettir. Kırmızı et bu kan grubuna direkt yağ olarak geri dönmektedir.

B Kan Grubu Diyet Listesi

B kan grubuna sahip kişilerin diyet listesinde mutlaka bulunması gereken besin zeytinyağıdır. Organik zeytinyağına ek olarak susam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı da listede yer almalıdır. Sebze olarak patlıcan, lahana, havuç, patates, karnabahar, maydanoz tüketilmelidir. Süt ürünlerinden ise süt, peynir, eski kaşar ve yoğurt tüketilmesi gerekir. B kan grubundaki kişilerin uzak durması gereken besinler ise mısır, mercimek, susam ve fındıktır.

AB Kan Grubu Diyet Listesi

Bu kan grubu hem A, hem B kan grubuna göre beslenme düzenine dikkat etmelidir. AB kan grubuna sahip olan kişilerin diyet listesinde kırmızı et olmamalı ya da çok az olmalıdır. Kilo vermek için deniz ürünleri, sebze ve süt ürünlerini tüketebilirler. Sebze olarak brokoli, soğan, semiz otu, patlıcan, kereviz, salatalık, lahana tüketilmelidir. Bunlara ek olarak karbonhidratlardan arpa, yulaf ve pirinç tüketilebilir.

0 Kan Grubu Diyet Listesi

0 kan grubu insanların genel olarak metabolizma hızları düşüktür. Bunun için beslenme düzenlerinde metabolizma hızlandıran besinlere özellikle yer verilmesi gerekir. Bu kan grubuna sahip kişilerin beyaz et, kırmızı et ve balık tüketmeleri gerekmektedir. Sebze olarak maydanoz, ıspanak, marul, kabak, soğan, sarımsak, enginar, kabak tüketilmesi gerekir.

Kan grubuna göre beslenme listesi hazırlanırken mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu