Moda

Kombin Tamamlayıcısı Ayakkabının İcadı ve Tarihi

Kombin Tamamlayıcısı Ayakkabının İcadı ve Tarihi! Moda genel anlamıyla toplumun ihtiyaçlarına göre sürekli olarak değişen yenilikler olgusudur. Oda geniş kapsamlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bunlar kıyafet, ayakkabı, ev ve kozmetik olarak çeşitli alanları olabilmektedir.

Kombin Tamamlayıcısı Ayakkabının İcadı ve Tarihi! M Moda denilince ilk akla gelen kıyafet olsa da insanların ayakkabı modasına da ilgisi oldukça fazla olmaktadır. Geçmişten günümüze kadar ayakkabı tarihi çeşitli aşamalardan geçmektedir.

Ayakkabının İcadı ve Tarihi

Öncelikle ayakkabı insanların ihtiyacından doğumu en önemli vücut aksesuarı olarak kullanılmaktadır. Ayakkabılar insanların iş yaşantısı, spor hayatı, okul ve normal günlerde kullanılması ile moda sektörüne farklı boyutlar getirmektedir. Ayakkabının tarihi M.Ö 3500’lere kadar dayandığı ve Amerikalı yerlilerin oldu denilmektedir. Amerikalılar haricinde Mısırlılarda ayakkabı konusunda en üretici toplum olarak tarihte ayakkabı çağını açmaktadır.

En önemli ihtiyaç malzemesi olan ayakkabı Tarihte ilk insanlardan bu yana yeryüzünün sert koşullarına ve taşlı, topraklı soğuk kaya parçalarına karşı insanların kendisini koruması amacıyla bulunmuştur. İlk ayakkabıların hammaddesi Ağaç yaprakları ve kabuklarından daha sonraki dönemlerde sığır derisinden yapılmaktaydı. Ayrıca araştırmalar ilk ayakkabının üstü açık sandaletlerin oldu bilinmektedir. Mısır’da Kahire Müzesi’nde tarihin ilk ayakkabı ve sandaleti müzede sergilenmektedir. Günümüzde ise ayakkabı modası farklı markaların oluşturduğu koleksiyonlar ile modern hale gelmektedir. Kadınlar açısından bakıldığında iş hayatında güzel görünmek modaya ayak uydurmak kolay değildir. Spor ayakkabıların kolaylığı iş Yaşantısında yerine topuklu ayakkabı günlük casual ayakkabıları bırakmaktadır.

Erkekler için kamu kuruluşlarında takım elbise altına kunduralar, daha rahat işler için ise günlük casual ayakkabı ya da spor ayakkabılar tercih edilmektedir. Özel gün ve gecelerde ise daha şık elbiselerin altına kadınlarda stiletto, parlak rugan ayakkabılar ve babetler kullanılmaktadır. Erkeklerin tercihi genellikle değişmeyerek parlak deri kunduralar kendini göstermektedir. Okul çağındaki çocuklar ise spor ayakkabı, postallar, çizmeler değişmeyen ayakkabı modası olmaktadır. Kışın havaların soğumasıyla birlikte deri çizmeler ve postallar kullanılırken yazın havaların ısınmasıyla terlik sandalet geber rahat ayakkabılar tercih edilmektedir. 2022 yılı ayakkabı modası ise balıkçı sandaletleri, platform topuklar, parlak dokulu, takunyalar ve parmak arası topuklu terlikler yaz aylarında kendini göstermektedir. Daha renkli parlak modeller bu yıl göze gelerek kombinleri oluşturmaktadır.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu