Gebelik

Hamilelikte Kalsiyum Ne Zaman Alınmalı?

Kalsiyum kemik gelişimi için gereken en önemli besin kaynaklarındandır. Kalsiyumun hamilelik süreci içinde de mutlaka alınması gerekir. Hamilelerde kas, kemik ve diş ağrısı sıklıkla görülen sorunlardandır. Hem bu ağrı azaltmak için hem de bebeğinizin kemik yapısının gelişebilmesi için günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamalısınız.

Hamilelerin hamilelik süresi boyunca beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Diğer tüm besinler gibi süt ve süt ürünlerinin de bu süreçte mutlaka alınması gerekir. Kalsiyum oranı çok yüksek olan süt ve süt ürünleri fındık ve ceviz gibi kalsiyum içeren gıdalara göre çok daha fazla kalsiyum içerir. Ayrıca fındık ve cevizin çok tüketilmesi fazla yağlanmaya ve kilo alımına sebep olabilir. Süt ve süt ürünlerinin de yağsız tüketilmesi gerekir. Bu sayede fazla kilo almanın da önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte İhtiyaç Duyulan Kalsiyum Miktarı Ne Kadardır?

Kalsiyum insanların normal hayatında mutlaka alınması gereken besin kaynaklarındandır. Fakat hamilelik süresi boyunca daha fazla alınması gerekir. Çünkü bebeğin kemik gelişimi ve diş yapısının gelişmesi için vücutta yeterli miktarda depolanması gerekir.

Hamilelikte alınması gereken kalsiyum miktarı tüm hamileler için başlı başına merak konusudur. Hamile bir birey günde 1000 miligram kalsiyum almalıdır. Fakat 18 yaşından küçük hamile olan kişiler bundan daha fazla miktarda kalsiyum almalıdır. Çünkü kendi kemik gelişimi de tamamlanmadığı için kalsiyuma gerekli olandan daha fazla ihtiyaç duyar. Hamilelerin en sık sorduğu sorulardan biri de “1 bardak sütte ne kadar kalsiyum vardır?” sorusudur. 1 bardak sütte 125 miligram kalsiyum vardır. Fakat bu süt inek sütü ise 1 bardakta 250 miligram kalsiyum vardır. Süt ve süt ürünleri gibi tüketmemiz gereken ürünler sayesinde almanız gereken kalsiyum miktarını rahatlıkla alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu