Gebelik

Hamilelik Sırasında Vücut Değişiklikleri

Kadın vücudu hamilelik sırasında gebeliğe uyum sağlar. Anne olmak kadınlar için oldukça farklı değişiklikleri de beraberinde getirir. Kadınlar hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bir takım değişiklikler içerisinde bulunur. Artık anne adayının görevi yeni vücuduna ve yeni değişikliklere uyum sağlamaktır. Kimi zaman anne adayları bu süreçte oldukça zorlanır. Hamilelere sağlanan destek ile bu sürecin iyi bir şekilde geçirilmesi sağlanır.

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

  • Annenin kalp atım hızında bir artış meydana gelir. Bu durum da anne adayının daha çabuk yorulmasına sebep olur.
  • Hamilelik sırasında anne adayının vücudu daha fazla su tutmaya başlar. Bu durumda da şişlikler oluşur. Ortaya çıkan ödem nedeni ile annenin günlük hayattaki yaşam kalitesinde bir düşüş meydana gelir.
  • Bebek büyüdükçe annenin mesanesine baskı yapar. Bu durumda da anne daha fazla idrara çıkar. İdrara çıkmadaki artış hamilelik sırasındaki değişiklikler içerisinde kadınların en fazla zorlandığı durumların başında gelir. Çünkü anne artık sürekli tuvalete gitmek zorunda kalır.
  • Anneden beslenen bebekler, annenin bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olur. Bu nedenle de pek çok durumdan anne adayı daha fazla etkilenmeye başlar. Özellikle gebelik döneminde dişler gün geçtikçe güçsüzleşir. Bunun bir sonucu olarak da diş eti kanamaları bu dönemde daha fazla görülür.
  • Bel ağrıları, anne adayının en fazla şikayet ettiği durumlardan biridir. Bunun nedeni bebeğin büyüdükçe annenin omurgasına baskı yapar. Bu baskı da bel kısmındaki eğimi arttırır. Artan eğim nedeni ile de bel ağrılarında artış oluşur.
  • Gebelik ilerledikçe annede meydana değişiklikler daha fazla fark edilir hale gelir. Bebeğin büyümesine bağlı olarak annenin bacaklarında ve göbeğinde çatlaklar da oluşmaya başlar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu