Anne-Çocuk

Çocuklarda Uyku Sorununa Çözümler

Anne ve babaların en sık karşılaştığı problem, çocukta uyku sorunu olup; uzun süre devam eden uyku bozuklukları anne ve babaların birbirlerini suçlamalarına ve tartışmalarına neden olabilmektedir. Oysa burada yapılması gereken anne ve babanın birbirini desteklemesi ve anlaşma sağlayarak çözüme ulaşmalarıdır. Böylelikle çocuklara da doğru örnek olmuş olurlar.

Çocukta Uyku Sorunu Engellenebilir

Her çocuk özelliklerine göre yani boy, kilo, günlük aktivitelerine ve alışkanlıklarına göre bir iç saate sahiptirler. Ama uyku sorunun oluşmamasında en önemli etken; anne ve babanın tutumları olup, uyku saatleri kesinlikle disipline edilmelidir. Böylece çocuk, sistemli bir yaşama alışarak; uyku sorunu oluşması da engellenebilir.

Çocuk Uyku Sorununa Pratik Çözümler

Öncelikle bebekte ya da çocuk da uykusuzluğa neden olan bir fiziksel etken olup olmadığı tespit edilmelidir. Böyle bir sorundan şüphe duyulursa doktora gidilmelidir.

Anne ve baba olarak sakin ve mutlu davranışlar sergilenmesi, çocuğu rahatlatacaktır.  Uyku düzenini oluşturmaya çalışırken, anne ve baba görev paylaşımı yaparak; işlerini kolaylaştırabilirler. Bir kişi gündüz aktif olurken, diğeri gece aktif olabilir.

Gündüz çocuk ya da bebeğin temiz hava almasını sağlayın ve akşamları fazla uyaran oyunlar oynamaktan kaçının.

Çocuğu her gün aynı saatte uyutmaya çalışın ve kesinlikle kendi odasında uyumasını sağlayın. Uykuya geçmesini sağlayan etkinlikleri bir düzen içerisinde uygulayın ve bunu rutin haline getirin. Mesela, dişleri fırçalatıp gece giysilerini giydirerek; sevin okşayın ve masal okuyun.

Bu verilen bilgiler genel olup, her çocuğun özel olduğu unutulmamalıdır. O yüzden anne ve baba olarak, çocuğunuzu iyi gözlemleyerek; sevdiği ve zevk aldığı şeyleri tespit ederek, bunları kullanarak, uyku sorunu dahil çok farklı sorunlarda kullanmanız daha kısa sürede sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu