Anne-Çocuk

Çocuklarda Duygusal Zeka Geliştirme Önerileri

Çocuklarda duygusal zeka geliştirme önerileri, Çocuklarda duygusal zekayı oluşturan etkenler nelerdir? Çocuklarda duygusal zeka nasıl geliştirilir?

Çocuklarda duygusal zeka geliştirme önerileri, çocuklar ya yaşayarak ya da gözlemleyerek öğrenirler. Duygularını sağlıklı bir şekilde tanıma ve ifade etmeyi çocuklara ebeveynleri öğretir. Birçok ebeveyn çocuğun zekasını geliştirmeye çalışıyor. Üçgenler, sayılar, renkler tüm bunların çocukların öğrenmesi ve bilmesi gereken şeylerdir. Ancak bu hayatta kalmak için duygusal zekamızın da gelişmeye ihtiyacı vardır.

Duygusal zeka, başkalarının duygularına saygı duyarken, duygularını ifade etme ve yönetme yeteneğidir. Her yaşta çocukların öğrenmeye başlayabilecekleri bir dizi beceridir. Hem kendi hem de başkalarına ait duygularını anlamasıdır. Tanımlanan duyguları yönlendirebilmesi ve empati kurabilmesi duygusal zeka bağlantılı konulardır. Duyguların akıllıca kullanılması duygusal zekanın tanımıdır. Duygu yönetimi ya da empati konusunda kendini geliştiren birey, hayatın birçok alanında başarılı olma imkanı elde eder. Çocuklar için duygusal zekayı geliştirmek, çok daha önemlidir. Bu öneriler ile ilgili kısa bilgileri sizin için hazırladık.

Çocuklarda Duygusal Zekayı Oluşturan Etkenler Nelerdir?

Duygusal zekayı oluşturan etkenler,

-Öz bilinç, çocuğun kendi duygularını ne kadar tanıdığı ve hislerine olan güvenini tanımlar. Güçlü ve zayıf yönlerinin farkına varır.

-Duygu durum kontrolü, dürtülerin kontrolünü ifade eder. Olaylara olan tepkisini ve davranışlarını kontrol etmeyi sağlar.

-Empati yeteneği, çocukları anlayabilmeyi ve duygularını tanıyıp ihtiyaçlarını görebilmeye yardımcı olur. Kendisini başkasının yerine koyarak çocuğun ortak bir duygu oluşturabilmesine yorum yapmasını sağlar.

-İçsel motivasyon, kendisine ve hayatına dair düşünceleri ile çocuğun hedeflerine olan inancını temsil eder. Duygularını yönetebilme sayesinde birtakım kazanımlar elde eder.

Çocuklarda Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Bireyin güçlü  bir ilişki kurmasına, başarılı bir kariyer inşa etmesine hedeflerine ulaşmasına duygusal zeka yardımcı olur. Özellikle çocuk gelişiminde önemli rol tutar. Duygusal zeka nasıl geliştirilir?, öncelikle çocuğunuzun duyguları tanımasını sağlayın. Çocuğunuzun duygularını empati kurarak paylaşmaya özen gösterin. Onun duygularını doğrulayın ve ona yardımcı olun. Duygularını ifade etme konusunda problem yaşayan çocukların duygularını ifade etmesine yardımcı olun. Çocukların problem çözme becerisini geliştirin. Duygusal zekanın oluşturulabilmesinin en önemli adımı problem çözme yeteneğidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu