Güzellik

Cilt Bariyerini Güçlendiren İçerikler Nelerdir?

Cilt Bariyerini Güçlendiren İçerikler Nelerdir? Cilt bariyerimiz oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Çeşitli durumlar ve çevresel faktörlerin de etkisi ile cilt bariyeri bozulabilir.

Cilt Bariyerini Güçlendiren İçerikler Nelerdir? Cildinizi güneşe maruz bırakmak, kimyasal işlemler sonrası cildi korumamak ve onarıcı ürünler kullanmamak, sivilce, kuruluk, iltihaplanma gibi etkenler cilt bariyerini bozarak cildin anatomi yapısında bozulmamalara yol açabilir.

Ginseng İçeren Ürünler

Ginseng özellikle Uzak Doğu bölgelerinde yetişen güçle bir antioksidan kaynağı olan bir bitkidir. Özellikle ginseng serumlarının içerisinde yoğun miktarda bulunan ginseng özü kan dolaşımını hızlandırarak cildin daha taze ve genç durmasını sağlar. Ginseng serumlar cildinizin renk tonunu eşitleyerek cildinizde ki çukurları doldurup cildin daha dolgun gözükmesini sağlar.

Ceramid İçeren Ürünler

Ceramid özellikle cildi onarmada ve nemlendirmede oldukça başarılıdır. Özellikle ceramid içerikli ürünleri cilde uygulamak hem cildin onarılmasında hem de uzun süre nemli kalmasında önemli bir basamaktır. Ceramid içeren ürünler hem cildin daha dolgun gözükmesini hem de gün boyunca cildin nemli kalmasın sağlamaktadır. Tüm bunları yaparken de cilt bariyerini onarır.

Cica İçeren Ürünler

Cica Centelle Asiatica olarak da bilinmektedir. Özellikle cica içerikli kremler hasar görmüş cilde uygulandığında, cildi yatıştırma ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Cica içerikli kremler ve serumlar içerdikleri bitkisel özler ve nemlendiriciler sayesinde, cildin daha parlak ve daha dolgun gözükmesine yardımcı olur. cica içerikli ürünler eller, boyun, yüz ve göz çevresine de uygulanabilmektedir.

Peptide İçeren Ürünler

Peptidler genel olarak kolajen peptidler olarak bilinmektedir. Kolajen ciltte ve vücutta yaşlanma belirtilerini azaltarak daha genç bir görünüm kazanmaya yardımcı olur. Içeriğinde bulunan vitamin ve nemlendiriciler sayesinde, cildin elastikiyetini kazanmasına ve ciltte ki kırışıklığın giderilerek cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olur.

Niacinamide İçeren Ürünler

Niacinamide özellikle leke, kırışıklık ve gözenek tedavisinde kullanılmaktadır. Niacinamide özellikle cilt tonunu açması ile bilinmektedir. Özellikle gözenek görünümünde ciddi derece de azalmalara sebep olur. Ciltte bulunan sivilce, siyah nokta ve leke gibi problemleri en aza indirgeyerek cilt bariyerinin onarılması noktasında en önemli içeriklerden birisidir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu