Teknoloji

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor?

Son zamanların en fazla sorulan soruların başında adil kullanım kotası neden çabuk doluyor gelmekte ve en doğru yanıtlar aranmaktadır.

Adil kullanım kotası neden çabuk doluyor sorusuna pek ok farklı yanıtlar bulmak mümkün olmaktadır. Kotalı sistem ADSL kullanılan çok sayıda kullanıcı kotalarının nedeni olmadan dolduğunu ve bu halden çok fazla şikayetçi olduklarını belirtmektedirler.

ADLS kullanan kişiler genellikle interneti kullanma şekillerine göre bakıldığı zaman çok sayıda kişi interneti çok daha basit işlemler için kullanmaktadır. Basit işlemlere internet kullanılması adil kullanım kotası dolması alanında çok da mümkün olmaz. Bundan dolayı insanlar yeteri kadar internet harcaması yapmamalarına karşın kullanım kotalarının dolmasından dolayı dert yanarlar. Ancak internet harcaması yapmadıkları durumda adil kullanım kotası dolduğunu fark edildiğinde farklı çözümler bulabilirler.

Adil Kullanım Kotası Dolum Nedenleri

Genel olarak ülkemizde internet kullanıcılarının çoğu gazete ya da haberleri takip etmek veya eğlence amaçlı kullanmaktadır. Türkiye de çok daha az internet harcadığını düşünen kişiler genel olarak kotalı ADSL kullanımı tercih etmektedirler. Kullanıcılara verilen kotanın bu şekilde kullanımlar ile dolamsı olanaksız olarak görülmektedir. Şayet az internet kullandığını düşünen fakat yine de kotasını dolduran insanlar var ise bu tarz sorunları çözebilmek adına bazı yöntemleri uygulamaktadır.

Güncellemelerin Takip Edilmesi

Bilgisayar içinde kurulu olan program ile her hangi bir internet bağlantısı olduğu zaman bilgisayar kendisini güncellemektedir. Sonradan kapatılmayan bu uygulamaların otomatik güncellemeleri açık olacaktır ve internette bu güncellemeler gerçekleşecektir. Bu alanda zararlı çıkmamak adına anti virüs programları dışında yer alan tüm programların güncellemelerini kontrol altına almanız gerekecektir.

Sosyal Medya Üzerinden Video İzlemek

Sosyal medya platformunda yer alan youtube, instagram gibi yerlerde video izlemek adil kullanım kotasının dolmasına neden olmaktadır. Her gün bir tane video izlemek ay sonunda birkaç GB internetin gitmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı internet kullanımında uygun video süreleri belirlemek gerekecektir. Ayrıca internetten televizyon izleme ve radyo dinleme sürelerinize de kısıtlama getirilmesi ile adil kullanım kotasının dolmasının önüne geçecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu