Sağlık

Adet Döneminde Kahve İçmek Kanamayı Keser Mi?

Adet Döneminde Kahve İçmek Kanamayı Keser Mi? Kafein içeriği yüksek olan kahve, adet döneminde kadınların stresini arttırabilir ve bu nedenle de anksiyeteyi tetikleyebilir. Bu durumda da kahvenin adet dönemi içerisinde yoğun şekilde tüketilmemesi önerilir. Yine de adet döneminde gün içerisinde üç – dört fincan kadar kahve içilmesi mümkündür.

Adet Döneminde Kahve İçmek Kanamayı Keser Mi? Adeti kesme etkisi olmayan kahve, vücutta su tutulmasına neden olabilir. Bu yüzden de aşırı kahve tüketimi halinde vücutta şişlik olabilir. Kahve içmek adet kanamasını keser mi açıklayalım.

Kahve İçmek Adeti Keser Mi

Kahve içmek adet kanamasını keser mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kahvenin adet kanamasını kesici etkisi olmasından söz edilemez. Kahve, adet kanamasını kesmez ya da durdurmaz. Yalnızca su tutma etkisine sahip olabilen kahve, adet dönemi içerisinde kadınlarda şişkinliğe neden olabilecektir. Bunun dışında adet dönemi için kanamayı durdurma etkisinin olduğundan bahsedilemez.

PMS döneminde yani adet kanaması öncesinde kadınların birkaç fincan kahve içmesi, PMS dönemindeki depresyonu azaltıcı etkiye sahiptir. Bu sebeple de kadınların PMS döneminde günde iki ya da üç fincan kahve içmesi, depresyonu ve anksiyeteyi azaltabilir. Ancak yine de adet dönemi içerisinde çok yüksek miktarda kahve tüketimi, stresi tetikleyici etkiye sahip olabilir.

Adet Döneminde Kahve İçilir Mi

Kahve içmek adet kanamasını keser mi? Kadınların adet döneminde kahve içmesi problem değildir ancak adet dönemi içerisinde yüksek miktarda kahve tüketimi hem anksiyeteyi tetikleyebilir hem de vücutta su oluşumuna yol açabilir. Bu durumda da vücutta şişkinlik hissi oluşabilir. Bu şişkinlik hissi de kadınlarda rahatsızlık yaratabilir. Bu tip durumlar yaşanabileceği için adet dönemi içerisinde kadınların yüksek miktarda kahve içmesi önerilmez fakat yine de kahveyi adet dönemi içerisinde tamamen kesmek de önerilen bir yöntem değildir.

Adet dönemi içerisinde içilecek olan kahve miktarının azaltılması önerilir. Yine de gün içerisinde iki – üç fincan kadar kahve içmek mümkündür. PMS döneminde ise yine iki – üç fincan kadar kahve tüketmek, depresyonun etkilerini azaltmak için etkili bir çözüm yoludur. Buna ek olarak kahve, sindirimi hızlandırıp metabolizmayı destekleyeceği için adet döneminin daha ağrısız geçmesine ve düşen bağışıklığın güçlenmesine de yardımcı olabilecektir. Bundan dolayı adet dönemi içerisinde kahve içmek kanamayı kesmez ama yine de aşırı miktarda kahve tüketilmemesi önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu