Diyet

Hızlı ve Etkili Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Hızlı ve Etkili Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Kilo vermek isteyenler zayıflamanın kolay yolları nelerdir diye merak etmektedir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri ele aldık.

Hızlı ve Etkili Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Bazı ipuçları sayesinde kilo verme sürecinizi daha da hızlandırabilirsiniz. İşte o ipuçları…

Egzersiz Yapın

Fiziksel egzersizler, haftada en az 3 kez orta ila yüksek yoğunlukta olmalı ve dans, koşma, yüzme ve bisiklete binme gibi aerobik aktiviteleri ve vücut geliştirme, jimnastik gibi direnç aktivitelerini içermelidir.

Aşırı İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Kilo vermek ve göbek eritmek için ultra işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınmalısınız çünkü bunlar tatlandırıcılar, şeker ve/veya yağ barındırır. İşlenmiş besinler yemek yeme isteğini uyandıran ve diyetteki kalorileri artırarak kilo vermeyi zorlaştıran bileşenler içerebilir. Kaçınılması gereken besinler:

  • Paketlenmiş bisküvi ve atıştırmalıklar
  • Dondurmalar
  • Şekerli kahvaltılık gevrekleri
  • Mayonez, ketçap, salata sosları gibi hazır sos ve baharatlar
  • Toz alkolsüz içecekler
  • Pizza, hamburger, sosis

Lif İçeriği Yüksek Yiyecekler Yiyin

Zayıflamanın kolay yolları söz konusu olduğunda bir diğer önemli husus ise lifli gıdalardan yeterince tüketmek. Her öğünde esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, fasulye, elma, kavun, marul, kabak ve domates gibi doğal ve lif açısından zengin besinler yemek, kilo vermenize ve göbek yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, liflerin midede bir tür jel oluşturması, gıda sindirim süresini uzatması, gün boyunca tokluğu uzatması ve böylece gıda alımını azaltmasıdır.

Çok Acıkmadan Yemek Yemeyin

Uzun süre aç kalmak kilo vermeyi engelleyebilir çünkü birçok insan bir sonraki öğünde gerçekten ihtiyaç duyduğundan daha fazla yemek yeme eğilimindedir. Ek olarak, uzun süre aç kaldığınızda, dondurma, atıştırmalıklar, alkolsüz içecekler ve kızarmış yiyecekler gibi yağ ve/veya şeker oranı yüksek yiyecekleri yeme isteğinin artması, kilo vermeyi engellemesi yaygındır.

Uykuya Dikkat Edin

Kilo vermek istiyorsanız; yeterince uyumaya özen göstermeniz önemli. Geceleri 7 ila 9 saat uyumak kilo vermeye ve göbek eritmeye yardımcı olur, çünkü vücut yağını yakmak için önemli bir hormon olan GH uyku sırasında üretilir. Ayrıca uyku sırasında açlığı uyaran hormon olan ghrelin üretimi azalır. Bu nedenle uyku, açlığı dengelemenin ve kilo vermeyi kolaylaştırmanın doğal bir yoludur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu