Eğitim & Kurs

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Ülkemizde kredi talebinde bulunan kişilerce en çok talep edilen kredi türü herhangi bir ipotek şartının olmaması ve istenilen yerde kullanılmasından dolayı ihtiyaç kredileridir.

Ülkemizin bankacılık sektöründe en çok talep edilen ve tüketicilere en çok kullandırılan kredi türü olan ihtiyaç kredisi çekebilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların en başında belirli bir gelire sahip olma ve o gelirin belli bir oranı doğrultusunda ödeme yapabilmesidir. Ülkemizde bu oranda yüzde 70 oranındadır. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen tüketiciler için en önemli soru ihtiyaç kredisi hesaplama konusunda gelmektedir. Çünkü tüketiciler kredi seçerken son derece dikkatli davranmak istemektedirler.

Bankalar ihtiyaç kredisi hizmetlerinde genellikle internet sitelerinde ihtiyaç kredisi hesaplama araçları gelmektedir. Ama tüketiciler için tüm bankaları inceleyerek en doğru kararı vermek önemlidir. Bu noktada ihtiyaç kredisi hesaplamalarında faiz, kredisin vadesi, geri ödenecek toplam miktar ve kredi için kesinlen masraflar dikkate alınmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Hesaplarken Dikkat edilecek Noktalar

Tüketiciler ihtiyaç kredisi hesaplarken bazı hususları göz önünde bulundurulmalıdırlar. Bu sayede gerçek ve objektif bir değerlendirme yapılabilmektedir. İhtiyaç kredisi hesaplama yaparken dikkat edilecek noktalar ise şu şekildedir;

Bu hususların başında kredi vadesi gelmektedir. Çünkü bankalar kredi vadesi değiştikçe kredi faiz oranlarında da oynama yapmaktadırlar. Bu sebeple tüm bankalar için ihtiyaç kredisi hesaplama işlemlerinde aynı vade üzerinden hesaplanmalıdır. Diğer bir noktada masraflardır. Çünkü aynı faiz oranı ve vade sunulmasına rağmen bazı bankalarda alınan masraflar çok daha fazla olmaktadır. Buda tüketicileri zarara uğratmaktadır. Bununla birlikte toplam geri ödeme de kredi hesaplamada önemli bir faktördür. Toplam kredi ödemesi en uygun olanlar genelde en cazip ihtiyaç kredileri olmaktadır. Bu sayede en objektif ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu