Gebelik

Hamilelik Yorgunluğu İle Başa Çıkmanın 6 Yolu

Gebelik başladığı zaman yaygın şekilde görülen ve son dönemlerde ortaya çıkan yorgunluk hissi anne adaylarına zor zamanlar yaşatmaktadır. Bununla beraber son derece basit önlemlerle bu olumsuzluğu giderebilirsiniz. Bu yazımızda hamilelik yorgunluğu ile başa çıkmanın 6 yolunu sunuyoruz.

Uzmanlar hamilelikte yorgunluğun nedenleri ve bu sorun ile başa çıkmanın yollarını açıkladı. Pek çok kadın gebeliğin erken zamanlarında sürekli olarak yorgun hissetmektedir.  Erken gebelik zamanında ortaya çıkan yorgunluk nedeni tam olarak bilinmediğini aktaran uzmanlar olası sorunların birinin hormonlardaki büyük değişim olduğunu açıkladı. Uzmanlar hamilelik yorgunluğunu gidermenin püf noktalarını şöyle anlattı:

Vücudunuzu Dinleyin

Daha erken yatmak sizler için yararlı olabilir. Gün içerisinde şekerleme yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Eğer çalıştığınız bir yerde ayrı bir odanız bulunuyorsa dinlenebilirsiniz.

Doğru Beslenme

Gebelik gün içerisinde fazladan 300 kalori gerekmektedir. Bunu patates cipsleri ve şekerli barlarla doldurmamanızı öneriyoruz. Meyve sebze ve yağsız sütten oluşan sağlıklı beslenme düzeni sizi enerjik yapabilir. Ara öğünlerde meyve veya yoğurt tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Günlük Program Yapın

Gereksiz toplantıları ve ev işlerini azaltabilirsiniz. Ev dışında çalışmanız durumunda planlarınızı biraz işten erken çıkarak yapabilirsiniz. Hafta arası bir gün izin alabilir ve dinlenebilirsiniz.

Yeterli Sıvı Alımı

Kafeini keserek bol miktarda su içebilirsiniz. Gece tuvalet ihtiyacını artırmamak adına sıvı alımını yatmadan birkaç saat önce kesebilirsiniz.

Düzenli Egzersiz

Düzenli şekilde yapılacak olan 20-30 dakikalık aktivite sizi daha enerjik hale getirecektir. Gerilme ve derin nefes alarak uygulanan egzersizler çok faydalı olmaktadır. Yürüyüş çok faydalı gelmektedir.

Daha İnançlı Olun

İlk üç ayı tamamen atlattıktan sonra rahat duruma geleceksiniz. Bu dönemden sonra gebeliğin keyfini çıkartacağınız dönem başlayacaktır. Gebeliğin son döneminde bulunuyorsanız, bu günleri ileride gülümseyerek hatırlayacaksınız. Hamilelik yorgunluğundan kurtulmak için bu tavsiyeleri dinleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu