Güzellik

 Fıtığın Belirtileri Nedir?

 

 Fıtığın Belirtileri Nedir?

Eğer kişinin fıtık rahatsızlığı varsa şişlik ve ağrı şikayeti vardır. Fıtığın olduğu yerde gözle görülür bir şişlik vardır. Bu bölge muayene edilerek tespit edilebilmektedir. Bu şişlikle birlikte hasta ağrı da hisseder. Bazı durumlarda da fıtık kesenin içerisindeki bağırsakların rahat çalışmasına engel olduğundan dolayı kabızlık rahatsızlığı meydana getirir.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Birçok fıtık çeşidi bulunmaktadır. Kasık ve göbek fıtıklarına daha çok sık rastlanılmaktadır. Genellikle bebek ve çocuklarda sık rastlanır. Yetişkinlerde ise kasık, göbek ve ameliyat yeri fıtıkları görülür. Mide fıtığı ise kilolu insanlarda görülür. Fazla kilo ile karında oluşan yağlar mideyi sıkıştırır ve fıtık oluşmasına sebep olur. Daha nadir olarak da görülen fıtık çeşitleri bulunmaktadır.

Fıtık Tanısı Nasıl Konulur?

fıtıklar

Şişlik ve ağrı fıtığın ilk belirtilerinden olduğu için bazen hastanın kendisi teşhis eder ve uzman hekime başvurur. Fakat genellikle şişlik şikayetiyle uzmana başvururlar. Bu şişlik tanıda kullanılır.Fıtığın oluşturduğu şişliklerde, şişliğin üzerine bastırılınca fıtık karın içerisine gider ve kaybolur. Fakat öksürük ile tekrar ortaya çıkar. Karın duvarı fıtıklarının tanısında fiziksel muayene bulguları yeterli olmaktadır. Karnın alt kısmındaki fıtıklarda görüntüleme yöntemi kullanılarak teşhis edilebilmektedir. Basit görülen fıtıklar eğer tedavi edilmezse ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bağırsak şiddetli ağrılara sebep olacak şekilde sıkışır ve bu sıkışma kan dolaşımına engel olur. Bu durum bağırsakta kangren oluşturabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu