Teknoloji

Dünyanın Düz Olduğunu Savunanlara Şok

Son zamanlarda dünyanın yuvarlak değil düz olduğunu savunanlar gündemi meşgul etmeye başladı. Google çeviri “Ben bir Düz Dünyacıyım “cümlesini “ben çıldırmış biriyim” olarak çevirmeye başladı.

Yıllardır okullarda bizlere öğretilen dünyanın yuvarlağa yakın bir şekli olduğu gerçeğine karşı gelen ve dünyanın aslında düz olduğunu iddia eden insanlar topluluklar kurarak bu tezlerini ispatlamaya çalışıyorlar. Zaten şeklinin nasıl olduğu yıllar önce kanıtlamış ve uzaydan resimlerinin de çekilmiş olması bu insanları durdurmuyor. Kendilerince kanıtlarla dünyanın düz olduğunu savunuyorlar.

Dünyanın Şekli

Dünya kutuplardan basık ekvatorlardan şişkindir. Aslında tam olarak yuvarlak diye tanımlayamayacağımız bu şekle geoit ismi verilmiştir. Bu şeklin oluşma sebebi kendi etrafında dönmesi sonucu oluşan merkez kaç kuvvetidir.

Dünyanın düz olduğunu savunanlarla dalga geçen sadece Google değil. Aynı zamanda Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk da Twitter üzerinden Flat Earth Society (Düz Dünya Topluluğu)’na “Neden düz Mars topluluğu yok?” sorusunu sorarak onlarla dalga geçti. Daha önce bu topluluk Elon Musk’a sürekli olarak düz dünya tezleriyle ilgili sorular sormuşlardı. Görünen o ki aldıkları bu cevaptan sonra pişman oldular.

ABD’li rapçi B.o.B’de düz dünya savunucularından birisi olarak biliniyor. Geçtiğimiz günlerde dünyanın düz olduğunu ispatlamak için uzaya uydu fırlatılması için kampanya başlatan B.o.B.’ye de cevaplar gecikmedi. Ünlü astrofizikçi Neil de Grasse Tyson “Dostum – 5 yüzyıl geriye gitme sebebin, hepimizin senin müziğini hâlâ sevmemesi” twitini atmıştı. Onun dışında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nda görevli astronotlar uzay istasyonundan görükleri dünyanın görüntülerini rapçiye göndererek onunla dalga geçmekten geri kalmadılar.

Toplumsal olaylara sürekli olarak esprili bir dille yaklaşan Google, bu atılımıyla sosyal medyada en çok konuşulan konuları arasına girmeyi başardı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu