Gebelik

8 Adımda Sağlıklı ve Konforlu Bir Gebelik İçin!

Anne adayları hem kendileri hem de bebekleri için uzmanlar tarafından belirtilen önerilere göre daha sağlıklı bir gebelik geçirebilirler.

Daha rahat ve sağlıklı bir şekilde gebeliğinizi tamamlamak istediğinizde önerilen adımları takip ederek hareket edebilirsiniz.

  1. Kilo Kontrolü Sağlanmalı

Hamilelik sürecinde özellikle dikkat edilmesi gereken konular arasında kilo kontrolü ilk sırada gelmektedir. Normal kilo ile hamile kalan anne adayları gebelik sürecinde ortalama olarak 9-12 kg kadar almaları gerekir. Özellikle hamileliğin başlangıcında anne adaylarının düşük kiloda olması halinde 18 kg’a kadar alım söz konusu olabilir. Aşırı kilolu olan kişilerde ise yalnızca 9 kg alınması yeterli olur.

  1. Bulantıyı Önleyecek Şekilde Yeme Alışkanlığı

Hamilelik sürecinde özellikle bulantı, kusma ya da kokulara karşı hassasiyet sık şikayet nedeni olmaktadır. Küçük porsiyonlar ile öğünleri tamamlamak ya da çay, kahve tüketimini azaltmak bulantı problemini çözmenizi yardımcı olabilir.

  1. Egzersiz Yapmak

Özellikle sağlıklı ve konforlu bir gebelik için düzenli şekilde egzersiz yapılması önemlidir. Aynı zamanda yaşayabileceğiniz problemlerin en aza indirilmesi açısından egzersiz etkili olabilir.

  1. Uzun Süre Hareketsiz Kalmamak

Uzun süre hareketsiz kalmak yerine yavaş yavaş hareket etmek gerekir. Bu nedenle özellikle hamilelik süreci içerisinde anne adaylarının devamlı hareket etmeleri önemlidir.

  1. Sigara Kullanılmamak ve Kullanılan Ortamda Bulunmamak

Sigara kullanan anne adaylarının mutlaka sigarayı bırakması gerekir.

  1. İlaç Kullanımına Dikkat Etmek

Doktor tarafından önerilmedikçe ilaç kullanılmaması gerekir.

  1. Burun ve Diş Eti Kanamalarına Önlem Almak

Özellikle hamilelik sürecinde ilaç kullanılması mümkün olmayacağından burun ya da diş eti kanamalarına karşı önlem alınması gerekir.

  1. Kabızlık Sorununa Karşı Lifli Gıda Tüketimi

Kabızlığın önlenebilmesi için lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Anne adayları için konforlu bir gebelik geçirmek adına dikkat edilmesi gereken önerilere uygun hareket edilmesi rahatlık sağlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu