Anne-Çocuk

Soğuk Algınlığı Nasıl Atlatılır?

 

Kış aylarında özellikle soğuk algınlığı sık yaşanabilecek rahatsızlıklar arasında yer aldığından dikkatli olunması gerekir.

Soğuk algınlığı yaşanması durumunda soğuk algınlığı nasıl atlatılır? Merak edilen konulardan biridir. Bu konuda özellikle kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra özellikle oluşan belirtilerin azaltılabilmesi için tercih edilecek olan yöntemler kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Bol Su Tüketin

Hastalık süresi boyunca özellikle bol miktarda sıvı tüketilmesi önemlidir. Çorba, limonlu çay veya sıcak su fark etmeden tüketilmesi sıvı kaybının önlenmesini sağlamaktadır. Vücudun kaybettiyse bu yeniden alabilmesi için bol miktarda su tüketilmesi gerekir. Kış boyunca özellikle soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir? Merak edenler önerilen şekilde hareket etmeleri durumunda istedikleri etkiyi elde edebilirler.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın

1 çay kaşığı tuz 1 bardak sıcak su içerisine eklenerek gargara yapılabilir. Tuzlu su özellikle boğazda oluşan ağrının ve şişkinliğin azalmasını sağlamaktadır. Belli aralıklar ile yapılacak olan gargara boğazların rahatlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle soğuk algınlığı oluşması durumunda tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Havanın Nemlenmesini Sağlayın

Soğuk hava özellikle sıcak havadan daha az nem tuttuğu için kuru havada burunda oluşan virüslerin önlenebilmesi için havanın nemlendirilmesi gerekir. Havanın nemlendirilebilmesi için hava nemlendirici ürünler kullanılabilir. Havanın yeteri kadar nemlenmesi kişinin rahatlamasına da yardımcı olmaktadır.

Bol Bol Dinlenin

Dinlenmek aynı zamanda vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilmek için gerekli zamanı sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle soğuk algınlığı tedavisi konusunda tercih edilecek ayrıntılardan biridir. Gece boyunca 8 ila 10 saat kadar uyunması gerekir. Mümkün olduğunca 2 ya da 3 gün boyunca yorucu egzersizlerden uzak durulması aynı zamanda daha iyi dinlenilmesini sağlayacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu