Eğitim & Kurs

Türkiye’de İlk: Petrol ve Doğal Gaz Temalı Meslek Lisesi

Türkiye’de İlk: Petrol ve Doğal Gaz Temalı Meslek Lisesi Kuruluyor! Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arasında petrol ve doğal gaz sektöründe nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla bir işbirliği protokolü imzalandı.

Türkiye’de İlk: Petrol ve Doğal Gaz Temalı Meslek Lisesi Kuruluyor! Protokol kapsamında, TPAO Yönetim Kurulu Başkanı, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy bunun yanında Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in katılımıyla Filyos Sakarya Gaz Sahası Kara Tesisi’nde bir tören düzenlendi.

Petrol ve Doğal Gaz Temalı Meslek Lisesi Kuruluyor

Törende konuşan Şensoy, son yıllarda savunma sanayi ve yüksek teknoloji üretiminde ülkede büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, Karadeniz gazının kullanıma girmesinin kendilerini sevindirdiğini ve gururlandırdığını ifade etti.

Şensoy, ülkedeki gelişmelere yönelik nitelikli eleman yetiştirmek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Kuracağımız okul Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, edindiğimiz birikimleri bu okula aktaracağız. Okulumuzun tüm eğitim ve öğretim altyapısını TPAO sağlayacak. Bu desteği için kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. En son teknolojik imkanları kullanarak bu okulu donatacağız. Okulumuz, yaklaşık 7 bin 600 metrekarelik bir alanda kurulacak ve 16 derslik ile 200 kişilik bir pansiyon barındıracak. 100 kız ve 100 erkek öğrenciye hizmet verecek. Okulumuzu bir proje okulu olarak hayata geçireceğiz. Öğrenci alımı merkezi sınavla yapılacak. Öğrenciler, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında sınavla seçilecek. Bir yıl süren hazırlık programının ardından öğrenciler 5 yıl boyunca eğitim alacak.”

MEB Yardımcısı Şensoy Açıkladı

Şensoy, Türkiye’nin dört bir yanından akademik açıdan başarılı öğrencilerin bu okulu tercih edeceğine inandıklarını belirterek, “TPAO’nun bu okulu kurması, adının da geçmesi çocuklarımız için önemli bir tercih sebebi olacaktır. TPAO, son zamanlarda Türkiye’nin enerji sorunlarına çözüm bulmak için başarılı çalışmalar yapıyor. Karadeniz gazının kullanıma girmesi de bu çabalarının bir göstergesidir. Dün Cumhurbaşkanımızın paylaştığı haberde de Gabar’da günlük 100 bin varil petrol keşfedilmesi bizi ayrıca sevindirdi. Bu tür okulların ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, gençlere yapılan her yatırımın birincil görev olduğunu vurgulayarak, “Özellikle Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşif çalışmalarının ardından Filyos bölgesindeki çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Bu çerçevede, meslek liselerinden başlayarak meslek yüksekokulları, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerine kadar uzanan bir program yelpazesi geliştirdik. Daha önce Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile başlattığımız bir program sayesinde Türkiye’nin en başarılı meslek yüksekokullarından birini hayata geçirdik. Bu okuldaki eğitim İngilizce olarak verilmektedir çünkü dünya ile rekabet edebilecek teknisyenler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Lisans seviyesinde de öğrencilere burs imkanı sağlayarak, uzun süreli stajlar yapmalarını ve mesleki kariyerlerine hızlı bir şekilde başlamalarını destekliyoruz.” dedi.

Bilgin, Türkiye genelinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde başarılı öğrencilere burs verildiğini belirterek, “En önemsediğimiz nokta, eğitimin temelinden başlamasıdır. Liseler, meslek liseleri ve mesleki teknik eğitim okullarımızdır. Gençler geleceğimizdir ve geleceğimize yatırım yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Petrol ve doğal gaz temalı meslek lisesinin kurulması, Türkiye’nin enerji sektöründe yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacını karşılamak adına önemli bir adımdır. Bu okul sayesinde öğrencilere, sektörün gereksinim duyduğu bilgi, beceri ve tecrübeler kazandırılacak ve Türkiye’nin enerji alanındaki geleceğine katkı sağlayacak nitelikli uzmanlar yetiştirilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı ve TPAO’nun işbirliği ile hayata geçirilen bu proje, Türkiye’nin enerji sektöründeki büyümesine ve kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu