Yaşam

Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Yoğurdun ekşimemesi için ne yapılmalıdır? Ekşi yoğurt çeşitleri ile pek çok kişinin derdi büyük olabiliyor. Bu yüzden de sıklıkla yoğurdun ekşimemesi için uğraşılır.

Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılmalıdır? Yoğurdun ekşimemesi için öneri çeşitlerine özelliklede ev yoğurtlarında gereksinim duyuluyor. Son yıllarda ev yoğurtlarına olan ilgi oldukça yoğundur. İnsanlar hem daha lezzetli hem de doğal yoğurt çeşitlerini kullanmak istiyorlar. Ayrıca ev yoğurtları mide sağlığı açısından da gereklidir. Tüm bu sebeplerden ötürü günümüzde ev yoğurtları sıklıkla kullanılıyor. Vücut sağılığı içinde taze olan ev yoğurtlarını kullanmak gereklidir.

Günümüzde ekşi yoğurt çeşitleri pek çok kişi için lezzetli bulunmaz. Fakat türlü nedenlerden ötürü yoğurtlar ekşiyor. Yoğurtların ekşimemesi için genel öneri çeşitleri için şunlar söylenebilir;

  • Yoğurdu cam kabın içinde yapın ve kullanımında da cam kap kullanın.
  • Uygun ısıyı ayarlayın.
  • Sürekli yoğurt kullanımını sağlayın. Kısa sürede yoğurdu bitirmeye çalışın.
  • Yoğurt kullanımlarında öncelikli olarak; yoğurdun suyu kullanılsın. Yoğurdun suyu gereklidir. Ama yoğurdun daha kısa sürede ekşimesini sağlar.

Yoğurt Neden Ekşir?

Ev yoğurdu seven kişilerin ortak sorunların arasında; yoğurtlarının ekşimesi yer alıyor. Genel olarak ev yoğurdu ekşime nedeni içerisinde koruyucu olarak kimyasal maddelerin kullanılmamasıdır. Bu yüzden de ev yoğurtlarında kısa zamanda ekşimeler meydana geliyor. Bu durum genel olarak normal bir süreci kapsıyor. Fakat eğer bazı detaylara dikkat edilir ise; ev yoğurtlarının ekşime süresi biraz daha uzun zaman alabilir.

Genel olarak ev yoğurdu yapılır iken kullanılan kap türü önemlidir. Plastik kaplar gıda çeşitlerine zarar verir. Bu yüzden de cam kap kullanımları ile yoğurdun ekşime süresini uzar. Bir de asıl önemli konu; kullanımıdır. Ev yoğurtlarını yaklaşık bir haftada bitecek kadar yapılması gereklidir. Böylece hem sağlıklı hem de leziz ev yoğurtları üretilir.

Ekşi Yoğurt İle Ne Yapılır?

Mutfak ile arası iyi olanların en korktukları durumlardan biriside ev yoğurtlarının ekşimesi oluyor. Ekşi yoğurun tadı pek çok kişinin damak tadına uygun değildir. Bu yüzden de yoğurdun ekşimemesi için çeşitli yöntemler denerler. Fakat mutfakta ekşi yoğurt ile de farklı tatlar elde edilebiliyor.

Günümüzde ekşi yoğurt ile yapılan gıda çeşitlerinden en çok; ayran tercih edilir. Çünkü lezzetli ayranlarda ekşi yoğurt kullanılıyor. Bazı yörelerde ise ekşi yoğurt ile süzme yoğurt yapılır. Genel olarak yoğurt çorbalarında süzme yoğurt çorbaya ayrı bir lezzet katar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu