Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımlarındaki İncelikler

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımlarındaki İncelikler Nelerdir? Bebekler için yeni doğan olarak nitelendirilme, ilk yirmi sekiz günlük yani dört haftalık süreyi içeren dönemi kapsamaktadır. Bu dönem, bebek için yeni doğan dönemi olarak kabul edilmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımlarındaki İncelikler Nelerdir? sorusu bir çok yeni anne baba olmuş kişilerin sorduğu soruların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri sizler için ele aldık.

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımı

Bebeğin ilk bir ayını kapsayan bu dönemde;

  • Emzirme,
  • Alt temizliği,
  • Göbek bakımı,
  • Cilt bakımı,
  • Banyo gibi konular hakkında, anne ve babaların özellikle bilgiye ihtiyacı olmaktadır. Bu dönem, hemen her anne babanın acemilik hissettiği bir dönem olarak kayıtlara geçmektedir. Ancak anneler, bebeklerin her tür bakımını gerçekleştirebilecek doğal bir yeteneğe sahip bulunmaktadır. İhtiyaç duyulan şey ise biraz temel bilgi ile yapılacak pratikler olarak gösterilmektedir.

Bebeğin Uyku Düzeni

Yeni doğan bebekler, çok fazla uyku uyumaları ile bilinmektedir. Anne babalar tarafından Bu durumun normal karşılanması gerekmektedir. Bu dönem bebekler, günün yarısından fazlasını yani on iki ila on sekiz saatini uykuda geçirmektedir. Anne karnındaki ortamdan çok farklı ve değişik bir dünyaya adapte olmaya çalışan bebek, uyku ile bu adaptasyonu sağlayabilmektedir. İlk zamanlarda bebeğin uyku düzeninden söz etmek pek de mümkün görülmemektedir. Zira sıklıkla acıkan bebekler, uyanarak emme ihtiyacı göstermektedir.

Geçmişte uyuyan bebeğin kendiliğinden uyanarak ağlaması ve emme ihtiyacını dile getirmesi beklemekteydi. Artık gelişen araştırmalar ışığında elde edilen bilgiler, bebeğin kan şekerinin aşırı düşme gösterebileceği ve bu beslenmenin bir rutine bağlanması gerektiğini işaret etmektedir. Bundan dolayı düzenli emzirme önerilmektedir.

İlk bir ay iki saatte bir bebeğin emzirilmesi tavsiye edilmektedir. Bunu uzatmak isteyenler için en fazla üç saatte bir olarak beslenme konusunda, kesinlik içeren hatlar çizilmektedir. Ayrıca gündüz ile gece boyunca belli bir beslenme periyodu da tertip edilmelidir. Bebeğin böylece uykusu da düzene girecektir. İlk üç ay özellikle bu duruma dikkat edilmelidir.

Yeni Doğan Bebekte Beslenme

Yeni doğan bebeğin beslenmesi için anne sütü yeterli görülmektedir. Emzirme sıklığı da ortalama günde on ila on iki sefere denk gelmek zorundadır. Bazen bebekler memede uyuyup kaldığından, emzirme sıklığı konusunda anne ve babaların aklı karışa bilmektedir. Emzirmeyi tamamlamak için bebeğin uyandırılmasına gerek bulunmamaktadır. Emzirme sürecinin uyuma ile bittiği ve diğer periyota kadar emzirmenin ara verildiği kabul edilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu