Teknoloji

Yakın Gelecekte Tükeneceği Düşünülen Besinler

Dünya kaynaklarının düzenli kullanılamaması sonucu yakın gelecekte bazı besinlerin tamamen tükeneceği yönünde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.

İnsanlar dünya kaynaklarının sonsuz olduğunu düşünerek büyük bir yanılgıya düşmektedirler. Oyda düzensiz ve tutumsuz kullanımdan dolayı yakın gelecekte dünya üzerinde birçok besin ve maden artık bulunmayacaktır. Ve gerekli önlemler alınmazsa ileride şimdi bolca yediğimiz birçok besin maddesi ya tamamen tükenecek ya da çok zor bulunur ve pahalı hale gelecektir. Yapılan araştırmalar neticesinde yakın gelecekte tükeneceği düşünülen besinler olacağı ön görülmektedir.

Yakın Zamanda Tükeneceği Ön görülen 8 Besin

Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, bilinçsizce tüketim, doğanın kirletilmesi gibi nedenlerden yakın gelecekte bazı besinlerin artık hayatımızdan tamamen çıkacağı düşünülmektedir. Ve gerekli önlemler alınmazsa zaman içerisinde bu sayının daha da artmasından büyük endişe duyulmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde yakın zamanda tükeneceği ön görülen 8 besin ise şu şekildedir;

  • Sıcak ve soğuk mevsimlerin sürekli dengesizlik göstermesi üzüm asmalarını ve dolayısı ile üzümün geleceğinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getirmektedir.
  • Muz üretimi genellikle gelişmekte olan ülkelerde ikincil ürün olarak üretilmektedir. Kahve gibi ürünlerin fiyatının artması ile insanların muz üretiminden vaz geçeceği düşünülmektedir.
  • Denizlerdeki kirlilik ve iklim dengesizliği oksijen oranını azaltacaktır. Bu durum özellikle balıkların boyu büyüdükçe oksijen ihtiyacını artacağı düşünüldüğünde birçok balık türünün yok olabileceği düşünülmektedir.
  • İklim değişiklikleri en çok arıları etkilemektedir. Bu sebeple yakın gelecekte bal üretiminin biteceği ön görülmektedir.
  • Güney Amerika’da olan kahve ağaçlarının iklim değişiklikleri sonucu sayısın azalacağı ve kahve üretimini yakın zamanda odlukça azalabileceği ön görülmektedir.
  • Yapılan tahminler yakın gelecekte yer fıstığı, elma ve çikolata gibi besinlerinde tamamen tükenebileceğini ön görmektedir. Bu sebeple iklim değişiklikleri konusunda herkes yeterli derecede bilinçlenmesi gerekmektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu