Güzellik

Tırnak Mantarına Uygulanacak Bitkisel Tedaviler Nelerdir?

Tırnak mantarı

Ayaklar her gün ılık ve bitkisel sabunlar ile yıkanmalı hemen ardından pamuklu bir havlu ile kurulanmalıdır.
“Tırnak mantarı” ayaklar da kötü kokuya sebep olduğu için çorapların içerisine doğal karbonatlar koyulmalıdır.
Bir litre sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı toz tarçın ilave edilmeli ve ayaklar bu suyun içerisine alınıp bir saat kadar bekletildikten sonra kurultulmalıdır.
“Tırnak mantarı” olan bölgeleri sarımsak ile ovmak iyi gelmektedir. Ancak bunu yaparken sarımsağı ortadan ikiye kesin ve sulu kısmını ayakların sorunlu olan kısımlarına dairesel hareketler ile sürün.
Sıcak suyun içine bir yemek kaşığı karbonat ilave edip karıştırın. Daha sonra beş dakika kadar ayaklar bu suyun içerisinde yarım saat kadar bekletilmelidir.
Bir litre sıcak suyun içerisine yarım litre elma sirkesini koyun ve ayakları bu suyun içerisinde 45 dakika kadar bekletin. Haftada iki kere uygulanayacağınız bu yöntem kısa sürede kesin tedavi sağlamaktadır.
Temiz bir pamuğa aloe vera yağını döküp ayakları bu yağ ile silin. Her gün uygulanacak bu yöntemle“tırnak mantarı” tedavi edilebilir.
Ayaklar gün içerisinde mutlaka mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Eğer ayakların  nemli kalmasına izin verilir ve ayaklar sürekli ıslak kalırsa mantar reaksiyonu ayağın her tarafına dağılır ve acı hissine yol açar. Ayakların nemli kalmasını engellemek için  hava alan çorapları tercih edebilirsiniz.
Paudarco çayını da tedavi için deneyebilirsiniz. Günlük olarak hazırlayacağınız bu çayı günde iki fincan şeklinde için. Aynı zamanda ellerinizi ve ayaklarınızı da bu hazırladığınız çay ile yıkayabilirsiniz.
Gece yatmadan önce elleri ve ayakları aynısefa kremi ile ovmakta “tırnak mantarına” iyi gelmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu