Eğitim & Kurs

Sinema Oyunculuğu İle Tiyatro Oyunculuğu Arasındaki Fark Nelerdir?

 

Sinema oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğu arasındaki fark birçok kişinin merak ettiği ve arasında ayrım olduğunun bilincinde olduğu bir durumdur. Bu farkın kaynakları değişik açılardan değerlendirilebilmektedir.

Ayrı Kulvarlar Olarak Sinema Ve Tiyatro Oyunculuğu

Televizyon, sinema ve tiyatro oyunculuğu ayrı kategorilerde değerlendirilmelidir. Tiyatro oyunculuğu,  canlı şekilde gerçekleştirilen oyunculuk performansıdır. Seyirci ile aynı zamanda ve mekânda bulunma hali, enerji akışı hissetme birebir görme durumu vardır.  Yani izleyen kişilerle daha sıcak bir iletişimin sağlanması mümkündür. Sinema ve TV oyunculuğunda ise doğrudan görme söz konusu değildir. Ancak izleyici kapasitesi açısından, yani ulaşan kişi bakımından tiyatrodan daha fazla kişiye ulaşabilir. Ancak sinema ve TV’de tiyatrodaki enerjiyi de hissetmek mümkün değildir. Teknik farklar açısından da bu kategorilerin farklı olduğundan bahsetmek mümkündür. Tiyatro oyunu geri alınamaz, üzerinde efekt yapılamaz, ancak diğerlerinde çekim bittikten sonra birçok düzenleme yapılır. Yani ekrana çıkmadan önce çok sayıda düzenleme ve işlem geçtikten sonra izleyen kişilerle paylaşım olur. Ayrıca sinema ve TV oyunculuğunda bir sahneyi bir kereden fazla çekmek mümkündür.  Yani deneme yanılma şansı vardır. Ancak tiyatroda deneme yoktur. Önceden provalar yapılır ve gösterim zamanı geldiğinde tekrarı olmayacak şekilde izleyenlerle buluşulur. Bu durum tiyatroya ruh kattığından dolayı birçok kişinin tiyatroyu bırakamamasının nedeni de budur.

Telafi Ve Performans Açısından Farklar

Sinema ve tiyatro oyuncularının farkları şöyle devam edebilir:

  • Sinema oyuncularının hatalarını düzeltme şansı vardır. Tiyatroda sahnede hata düzeltme şansı yoktur, ancak doğaçlama gibi yöntemlerle oyuncunun yeteneğine göre toparlama olabilir.
  • Sinemanın akılda kalma süresi tiyatroya göre daha uzundur.
  • Tiyatro oyuncusu kendi rolünü ezberleyerek her oyunca hakkını vererek gösteri yapmalıdır, sinema TV oyuncuları da devamlı yenilik içinde olmalı, farklı rollere hayat vermelidir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu