Güzellik

Ramazan Ayında Beslenme

Ramazanın gelmesi ile birlikte nasıl beslenmeliyiz sorusu da önemli bir hal aldı. Ender Saraç tavsiyeleri ile ramazan ayında beslenmenin en doğru haline ulaşabilirsiniz.

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

İnsanlar oruç tutarken bir diğer taraftan da beslenme programı konusunda dikkatli olmalıdır. Çünkü ramazan ayında günlerin uzun olması ile birlikte pek çok sorun da oluşabilir. Etkili bir şekilde oruç tutmak ve mide rahatsızlığı yaşamamak için ender Saraç’ın tavsiyelerine kulak asmak gereklidir. Ender Saraç, ramazan ayında sahurda ve iftarda doğru beslenerek hem fazla kilolardan kurtulmayı hem de sorunsuz bir şekilde ramazan ayını geçirmeyi hedefler. Bu sayede de istenilen şekilde sağlıklı bir görünüm de elde edilir.

Sahur Beslenme Programı

Sahurda yenilen yemeklerin, gün içerisinde bize enerji verdiğin unutmamak gerekir. Bu bakımdan da öncelikli olarak insana enerji verecek ve onu tutacak yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Sahurda beslenme programı içinde yumurta oldukça önemlidir. Bu nedenle de mutlaka her gün yumurta tüketmeye özen göstermek gerekir. Hem kişileri tok tutar. Hem de istenilen şekilde gün içerisinde kişilerin kendilerini enerjik hissetmesine sebep olur.

Sahurda tüketilen yiyecekler içerisinde ağır yemeklerden kaçınmak gerekir. Tekrar uyumayı engelleyen besinler insanların rahatsız olmasına da neden olur. Bu nedenle de iftardan kalan yağlı ve etli yemekler sahur için önerilmez.

İftar Beslenme Programı

İftar için bir şeyler tüketirken öncelikli olarak çorba tercih edilmelidir. Çorba, uzun süre aç kalan midenin rahatlamasına yardım eder. Çorba içtikten sonra en az 15 dakika beklenmesi gerekir. Bu sayede insanların ramazan ayında beslenme konusunda sağlıklı çözümler sunmalarına olanak sağlar. Yemekten sonra tatlı ihtiyacı karşılanırken de dikkat edilmelidir. Bu aşamada da hafif sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu