Dekorasyon

Mutfak Masası ve Sandalyeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak Masası ve Sandalyeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evin en özel ve genellikle en çok   sevilen mekanlarından birisi de kuşkusuz mutfaklardır. Mutfaklarda masa ve sandalyeler, mekanın demirbaşları olarak en çok dikkat çeken mobilyalar olmaya devam ediyor.
Mutfak sandalye ve masalarının mekanda genellikle mekan merkezini oluşturması ve dikkat çekmesi, onu kaçınılmaz olarak kurallarına uygun seçilmesi gerekliliği ile karşı karşıya bırakıyor.
Peki  mutfak sandalye ve masaları nasıl seçilmelidir?
Konsepte uygun tasarımlar
Mutfak sandalye ve masası seçilirken belirli bir konseptten yola çıkılması daha doğru olacaktır. Mutfak mobilyalarının renklerine ve stillerine uygun sandalye ve masalar seçilmelidir. Ayrıca mutfak otura grubu mobilyaları seçilirken hakim duvar renginin dahi önemli olduğu unutulmamalıdır.
Dar mekanda şeffaf modeller seçilebilir
Dar mutfaklarda cam mutfak masası, ışığın mekanda daha düzenli yayılmasını sağlayarak mekanları çok daha ferah gösterecektir. Dar mutfakta metal  strüktüre sahip sandalyeler, açık renk yüzeyli modeller arasından seçilebilir.
Dar mutfaklarda portatif ürünler
Özellikle 1+1 evlerin yaygınlaşmasına paralel olarak günden güne gelişen portatif mobilya sektörü birbirinden şık seçenekler sunmaya devam etmektedir. Model yelpazesini genişleten portatif mutfak masası ve sandalyeleri dar mutfaklar için iyi bir seçenektir. Duvara monte masa ve kibar tasarımlı mutfak masaları dar mutfaklarda rahatlıkla kullanılabilir.
Masanın formu
Mutfak masaları kare ya da dikdörtgen olabileceği gibi yuvarlak ya da elips olarak  da düşünülebilir. Yuvarlak tasarımlar, mutfaklarda iç mekan dekorunu yumuşatır. Mutfaklarda özellikle mutfak dolaplarının hakim olduğu sert çizgi ile yuvarlak tasarımlı mutfak masaları hoş bir uyum yaratır.
Tamamlayıcı mobilya ve tekstil ürünleri
Mutfaklarda oturma masası  ve çevresi tasarlanırken mutfak konseptini  hareketlendirip renklendirecek tabureler ve sandalye minderleri, dekorda oldukça hoş etkiler bırakmaktadır. Mutfak masa örtüsü ise tekstil ürünü olarak mutfaklarda sıradan bir tasarımda oldukça şık dokunuşları ile mutlaka düşünülmelidir.
Sandalye ve masa takım olmayabilir
Mutfak oturma grubunda sandalye ve masalar, birbiri ile uyumlu ancak farklı bir tarz yaratacak  şekilde ayrı seçilebilir. Burada form ve malzeme bakımından mobilyaların birbirine uygun olması gerekir. Klasik bir masa çevresinde açık renkli ve şık tasarımlı sandalyeler ile koyu renk ya da ham ahşap tabureler özenle seçildiğinde oldukça şık bir mutfak dekoru yaratılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu