Gebelik

Meme Ağrısı ve Meme Hastalıkları

Meme ağrıları ve meme hastalıkları kadınların en çok şikayet ettiği ve en çok dikkat etmesi gereken durumların başında gelmektedir.

Meme Ağrısı ve Hastalıkları

Özellikle menopoz dönemlerinde kadınlarda oldukça sık görülen bir durumdur. Özellikle memelerde kitle, meme ağrıları, memelerde meydana gelen akıntı sorunları bu dönemde oldukça sık görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Özellikle meme ağrıları kadınlar tarafından en çok dile getirilen bir sorundur. Ve yapılan araştırmalar neticesinde bu ağrıların yüzde 10’da daha aşağıdaki bir oranında meme kanseri görülmektedir. Tabi yinede temkinli olmakta fayda vardır. Özellikle memelerde oluşan kitleler konusu oldukça önemlidir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Çünkü özellikle belli yaş aralığından sonra kadınlarda meme kanseri riski ve görülme oranı ciddi oranda artmaktadır. Meme hastalıkları işe şu başlıklar altında incelenmektedir;

Mastalji: memedeki ağrılar çeşitli sebepler olabilmektedir. Bunlar içinde en yaygın olanı adet öncesi oluşan meme ağrılarıdır. Adet dışında çeşitli hormonel durumlar, memende oluşan kitleler ve bunu gibi birçok sebeple bu ağrılar olabilmektedir. Bu sebeple hekime başvurmak ne önemli çözümdür.

Memede Kitle Olma Durumu: Memede kitle olması durumunda bu durumda acilen u kitleden bir parça alınarak incelemeye yollanmalıdır. Çünkü özellikle 2 cm den büyük kitlelerin olması durumunda kanser riski bulunmaktadır. Gerekli incelemelerden sonra gerekli tedaviye kitlenin iyi huylu ve kötü huylu olmasına göre başlanmaktadır.

Meme Enfeksiyonları: Özellikle yeni doğum yapan kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Yeni doğan bebeğin ağzından gelen bakteriler enfeksiyonlara sebep olmaktadırlar. Bu durumun tedavisi kolaydır. Ama vakit geçirilmemelidir. Bunun dışında dış etkenlerden kaynaklanan enfeksiyonlarda ise hızlı bir tedavi uygulanmalıdır. Çünkü tedavini aksatılması ileride sağlık açısından büyük sorunlara yol açmaktadır.

Meme akıntısı: Genelde hormonel olarak oluşan bu akıntıların büyük bir bölümü sağlık açısından sorun teşkil etmemektedir. Eğer sebepsiz yeşil, kanlı veya gri bir akıntı ise vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Az da olsa kanser riski olabilmektedir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu