Ekonomi

Mahkum Kredisi Nasıl Alınır?

Hapisten yeni çıkan ve artık yeni bir hayat kurmak isteyenler için umut kaynağı olan mahkum kredisinin temeli Başbakanlık tarafından atılmıştı. Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında uygulanan bu kredi türü, mahkumların hapisten çıktıktan sonra, yeni bir hayat kurmalarını hedefliyor.

Mahkumiyeti biten kişiler sicilleri dolayısıyla kolay kolay iş bulamıyorlar ve yeni bir hayat kurmak istediklerinde büyük zorluklar ile karşılaşıyorlar. Bu durum karşısında harekete geçen Başbakanlık bir proje oluşturdu ve proje ile mahkumiyeti biten kişiler kredi kullanabiliyorlar.

Mahkumiyeti biten kişilerin yeni bir iş kurmasına olanak sağlayan bu krediyi kullanmak isteyenler projeye başvurmak durumundalar. Bu uygulama kapsamında krediyi verecek olan devlet olacak.

Kredi notu gibi sorunlarla karşılaşmadan kredi çekmek isteyenler bu kredi yöntemini tercih edebilirler.

Başvurular Sosyal Riski Azaltma Projesi’ne

Bozuk sicilleri nedeniyle iş bulamayanlar ve bu nedenle kredi notu sorgulama işleminden her zaman hayal kırıklığı ile ayrılanlar için umut olan mahkum kredisi, başvuran kişilere büyük bir ihtimalle veriliyor.

Mahkumiyeti yeni bitenler ve yeni bir iş bulmakta ve kurmakta zorlananlar, mahkum kredisini adeta bir çare olarak görüyorlar. Mahkum kredisinin başvurusu ise Başbakanlık’ın Sosyal Riski Azaltma Projesi’ne yapılıyor.

Proje çok uzun zamandır yürütülen bir proje olmasına karşılık mahkum kredisi ülkemizde o kadar çok bilinen bir kredi türü değil. Oysa bu kredi sayesinde mahkumiyeti bitince kendi işini kuran birçok mahkum bulunuyor.

Yoksul Kişilere Kendi İşini Kurma İmkanı

Bu proje sayesinde çok zor durumdayken bir anda kendi işinin patronu olan birçok kişi var.

Projenin en güzel yanı, mahkumiyeti biten kişilerin yaşadığı olumsuzlukları gideriyor olması… Mahkumiyeti sonladığı halde iş bulamayan ve dolayısıyla kredi notu öğrenme sonucunda istediği kredi notuna bir türlü sahip olamayan kişi sayısı, mahkum kredisi ile azalıyor.

Kredi normal kredilerden farklı olduğu için bu durumda olan kişilerin kredi notu öğrenme gibi işlemlerle de uğraşması gerekmiyor. Bankalar aracılığı ile değil de devlet aracılığı ile sunulan bu kredi ürününün birçok farklı ve özel avantajı var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu