Dekorasyon

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetleri bulaşmakta olan kan lekesi özellikle kuruması durumunda çıkartılması zor olan lekeler arasında yer almaktadır.

Zorlu lekeler ile başa çıkmak oldukça güçtür. Bu nedenle özellikle lekelerin kurumasına izin verilmeden müdahale edilmesi gerekir. Farklı nedenlerden dolayı kıyafetlere bulaşmakta olan kanın kuruması halinde kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? Özellikle ev hanımlarının merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Vücudunuzda farklı bölgelerin kanaması durumunda kıyafetlere bulaşan kan lekesi kısa süre içerisinde korumaktadır.

Kan lekesi kuruması halinde çıkması daha da zor olur. Bu nedenle kurumadan müdahale edilmesi özellikle severek kullandığınız kıyafetlerde oluşan lekenin kısa süre içerisinde çıkartılmasını sağlayabilir. Uygulanacak olan yöntem sayesinde kıyafetlerde özellikle oluşan kan lekesinin çıkartılması sağlanabilir. Kan kıyafete bulaştıktan sonra kıyafetin dokusuna yayılarak bu şekilde daha zorlu bir leke haline gelmektedir. Mümkün olduğunca erken müdahale edilmesi gerekir. Erken müdahale edilmesi durumunda kurumadan çıkartılması daha da kolay olabilir.

Kan Lekesini Çıkarma Yöntemi

Kıyafetlerde oluşan kan lekesinin çıkartılması için ilk bulaşma anında soğuk su dökerek çıkartılması sağlanabilir. Bu nedenle kıyafetlere kan lekesi bulaşması durumunda anında soğuk su ile müdahale edilmesi özellikle kıyafette oluşacak zorlu leke için önlem alınmasını sağlayabilir.

Kan lekesini fark ettiğinizde çoktan kurumuş olması durumunda tuz ve su ile hazırlayacağınız macunu kan lekesinin oluşmuş olduğu bölgeye uygulayarak çıkartabilirsiniz. Aynı yöntemi koltuklarda da kullanmanız mümkündür. Leke üzerinde bulaşık süngeri ile uygulama yaparak ovalamaya yöntemi sayesinde lekenin daha kolay şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kıyafetlerde veya farklı kumaşlar üzerinde özellikle kurumuş kan lekesi oluşması durumunda kullanılacak olan yöntemler arasında diş macunu da yer almaktadır. Lekenin üzerine diş macun uygulayarak 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olmaktadır. Daha sonrasında temiz bir bez yardımıyla bölgeyi temizleyerek koltuktaki veya kıyafetlerdeki lekelerin çıkartılmasını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu