Ekonomi

Kredi Faiz Oranları Bankalar

Bankalarda çeşitli amaçlarla kredi çekmek isteyenler için istenilen kredi türüne göre her bankasının faiz oranlarını bilmek oldukça fayda sağlayacaktır.

Kredi faiz oranları bankalar için farklılık göstermektedir. Bu farklılık hem kredi çeşidine göre hem de bankaların faiz oranlarında göre olmaktadır. Özellikle konut kredilerinin vade ve faiz oranları taşı ve ihtiyaç kredilerine göre çok daha avantajlı olmaktadır. Tabi bu noktada çekilen konut kredileri ipotekli bir şekilde bankalar tarafından kullandırılmaktadır. Yani ödemlerin yapılmaması halinde bankalar evi sizden alabilmektedir. Bu sebeple ödenmesi konusunda oldukça dikkat edilmesi gereken bir kredi türüdür.

Bankaların kredi faiz oranlarını farklı olarak belirlemesinde her bankanın kendi para politikasının olması yanında ülke için durum ve riskleri de farklı değerlendirmesi yatmaktadır. Ülkemizde bu anlamda bankalar belirli dönem ve özel günlerde çeşitli kredi türlerinde indirimler uygulamaktadır. Bu dönemlerde alınan krediler faiz anlamında en uygun kredilerdir.

2018 Yılı Bankaların Kredi Şartları

Kredi çekmek isteyen kişiler en öncellik olarak çekmek istedikleri kredi türünün sunan bankaların hepsinde özellikle internet yolu ile faiz oranı almasıdır. Tüm bankalardan alınan rakamların ortak özelliği aynı vade için alınmış olması gerekmektedir. Çünkü en objektif değerlendirme bu şekilde olmaktadır. Bu anlamda ülkemizde en çok tercih edilen kredi türü tüketici kredi çeşitleridir.

Ülkemizdeki bankaların müşterilerine sunduğu tüketici kredisi faiz oranları ise şu şekildedir; Ziraat Bankası 1.63, Halk Bank 1.73, Yapı Kredi Bankası 2.00, ING Bank 1.69, Garanti Bankası 2.09,  QNB Finansbank 1.65, Türkiye İş Bankası 1,69, Vakıfbank 1.66, Akbank 1.63, TEB 1.68, Alternatif Bank 1.83 şeklindedir. 10.000 TL bir ihtiyaç kredisi talebinde geri ödeme anlamında 24 ay vadede 526 TL’lik aylık ödeme miktarı ile en avantajlı olan Ziraat Bankasının hizmetidir.

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu