Sağlık

Kolunuzdaki Benler Cilt Kanseri Habercisi Olabilir

Kolunuzdaki benler cilt kanseri habercisi olabilir konusu son zamanlarda sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor. Her geçen gün değişen yaşam şartları ile farklı nedenlerden dolayı oluşan kolunuzdaki benler cilt kanseri habercisi olabilir.

Kolunuzdaki benler cilt kanseri habercisi olabilir konusu son zamanların en fazla merak edilen ve konuşulan konuların başında yer almaktadır. Pek çok kişinin şikayet ettiği benler hakkında merak edilen çok sayıda sorular bulunmaktadır. Bu sebep ile bilim adamları devamlı olarak benler için çok sayıda araştırmalar yaparak önemli noktalarını detaylı olarak imcelemektedirler.

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri hastalığının bir diğer adı da melanom vücutta yer alan melanositlerin normal olanın dışında daha fazla ve kontrolsüz bir biçimde çoğalmaları sonucunda meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra normalin dışında olan hücreler vücudun diğer organlara da yayılarak zarar vermektedir. Bu hastalıkta en çok kullanılan ev çok daha etkili yöntem cerrahi tedavi olmaktadır. Bu yöntemde ilk olarak melanomun vücudun diğer yerlerine yayılmış olabilmesini anlamak adına lenf bezi biyopsisi yapılmaktadır. Çünkü melanomlar yayılması sırasında ilk olarak lenf bezlerine yayılmaktadır. Biyopsi sonrası çıkan sonuca göre uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Cilt Kanserinin Belirtileri

Cilt kanserinden büyük rolü bulunan benlerin cilt kanseri üzerinde çok fazla önem taşımaktadır. Bu hastalık normal deride görünmesi mümkün olduğu gibi benlerde de görülmektedir. Benlerin görüntüsü üzerinden dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Benin bir yarısının diğer bir yarısına benzememesi,
  • Benin sınırlarının düzensiz ve şeklinin bozuk olması,
  • Benin renginde değişikliklerin olması,
  • Benin çapının 6 mm ölçülerinden daha büyük olması,

Cilt kanserinden benin yanı sıra görülen diğer cilt kanseri belirtileri şunlardır;

  • Deride kanama,
  • Deride soyulma,
  • Deride kabarıklıkların oluşması,
  • Deride kaşıntı başlaması,

Yukarıda maddeler halinde olan tüm belirtiler yaşayan kişilerin hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bu belirtilerin cilt kanseri olup olmadığını anlamak adına dermatoskopi yöntemi kullanılmakta ve benler 20 kat daha büyülterek incelenmektedir. Cilt kanserinin kesin olarak tanısının koyulması için cerrahi olarak gerçekleşerek çok daha kısa sürede tedavi sürecinin başlanmasına yardımcı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu