Anne-Çocuk

Kardeş Kıskançlığını Önleme Yolları

Yeni bir kardeş küçük yaşta çocukların bu durumu kabullenmesi açısından oldukça zordur. Bu nedenle kardeş kıskançlığı durumunda anne ve babaların dikkatli davranması gereken önemli konular bulunmaktadır.

Kardeş kıskançlığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fakat bazı yöntemlerle bu kıskançlığın derecesini azaltabilirsiniz. Bilinçli davranarak çocuğunuzun kardeşine karşı tutumunu daha ılımlı hale getirilebilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi

Kardeş kıskançlığı aşırı derecede yüksek olan çocuklar için pedagogdan destek alabilirsiniz. Çocukların yaşlarına ve kişilik özelliklerine göre bu yeni doğacak olan kardeşleri kabullenememe durumu söz konusu olabilmektedir.

Çocuklarda kıskançlığı giderme için ilk olarak çevre faktörünü kullanarak örnekler verebilirsiniz. Bunun yanı sıra uygun bir dille çocuğunuzu incitmeyecek şekilde yanlış bir şey yaptığını söyleyebilirsiniz. Kıskançlığın derecesi giderek artıyorsa ve tehlikeli durumların meydana gelmemesi için çocuğunuz için psikolojik destek de sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu İlgisiz Bırakmayın

Doğumdan sonra anne bitkin olacaktır ve bebekle ilgilemek zorunda kalacaktır. Bu durumda diğer çocuk bu ilgiyi görerek kıskanabilir. Bu nedenle yeni bir bebek olduğunda diğer çocuklarınızdan ilgiyi eksik etmemeniz çocuklarınızın psikolojisi açısından oldukça önemli bir durumdur. Bebek geldikten ve kardeş kıskançlığının derecesi arttıktan sonra çocuğun bunu kabullenmesini sağlamak daha zahmetli ve uzun bir süreç ister.

Kıskançlığı Tetikleyen Şakalar Yapmayın

Kardeş kıskançlığını önlemek için çocuğunuza kıskaçlığı tetikleyen şakalar yapmamanız oldukça önemlidir. Kardeşini senden daha çok seviyorum, kardeşin daha akıllı gibi cümleler kurmanız çocuğunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek kardeş kıskançlığının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle anne ve babanın davranışlarına dikkat etmesi bu dönemde oldukça önemlidir. Her iki çocuğa da eşit oranda ilgi gösterilmeli ve herhangi bir konuda ayrım yapılmaması da bu gibi durumlar için oldukça önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu