Güzellik

Gül Suyu İle Yüz Temizleme

Genel olarak cilt sorunları ile karşı karşıya kalan kişilerin kullandığı ilk yöntem gül suyu ile yüz temizleme olarak bilinmektedir. Özellikle doğal tonik arayan kişiler için gül suyu iyi bir alternatif olmaktadır. Gül suyu ile cilt temizliği yapılırken göz çevresi ile dudak kenarlarına sürmemeye dikkat edilmelidir. Sürüldükten sonra ise cilt mutlaka dinlendirilmelidir. Bunun için sırt üstü yatılarak cilde temiz bir bez örtülebilir.

Kuru Ciltler İçin Gül Suyu İle Cilt Temizliği

Kuru ciltler için gül suyu ile cilt temizliği yaparken bir çay bardağı gül suyu, bir yemek kaşığı badem yağı, bir yemek kaşığı gül yağı ve bir çay kaşığı kil ile maske hazırlanmaktadır. Bu maske hazırlanırken sırasıyla gül suyu, gül yağı ve badem yağı cam bir kâsenin içerisine koyulur. Daha sonra ise içerisine kil ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen maske haftada bir kez olacak şekilde kuru ciltlere uygulanır.

Sivilceli Ciltler İçin Gül Suyu

Sivilceli ciltler için gül suyu temizliği yaparken bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir çay bardağı gül suyu ve bir çay bardağı pudraya ihtiyaç vardır. Bu malzemeler bir kâsenin içine eklenerek karıştırılır. Daha sonra cilde sürülerek yaklaşık on beş dakika kadar bekletilir. Sürenin tamamlanması ile birlikte cilt önce ılık su sonra da soğuk su ile yıkanır. Bu maske on günde iki kez yapılabilmektedir.

Gül suyu ile cilt temizlemek olumlu sonuçlar meydana getirmektedir. Ancak bunun için kullanılan gül suyunun doğal olmasına özen gösterilmelidir. Yapılan temizlik ile birlikte sivilce oluşumu önlenir. Cilt daha canlı görünür, göz altı morlukları azalır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez cilt gül suyu ile temizlenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu