Gebelik

Gebelikte Kilo Dengesinin Bebek Sağlığı Açısından Önemi

Hamilelik döneminde kilo kontrolü önem taşımaktadır. Bu süreçte kilo dengesinin sağlanması bebek sağlığı bakımından ihmal edilmemelidir.

Gebelikte kilo dengesinin bebek sağlığı açısından önemi uzmanlar tarafından ele alınan bir konudur. Bu süreçte aşırı kilo alan anne adaylarında gebelik şekeri ve tansiyonu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum da bebeklerde ciddi boyutta sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Özellikle vücut kitle endeksi düşük olan anne adaylarında bebeğin gelişim olumsuz etkilenmektedir.

Gebelikte Kilo Dengesi Ve Bebek Sağlığı

Gebelik döneminde kilo dengesini sağlamak için beslenme konusunda doktor kontrolünde olmak fayda sağlamaktadır. Bu şekilde bebek sağlığı da korunmaktadır. Normal olarak hamile kalınması halinde hamilelik boyunca dokuz ile on üç kilo arasında artış normal kabul edilmektedir. Bundan çok daha fazlası hem anne adayı hem de bebek için sorun teşkil etmektedir.

Doğru ve dengeli şekilde beslenme hamilelik süresince anne adayının kilo almasına engel olmakta ve yeteri miktarda beslenmeyi sağlamaktadır. Aşırı kilo alınması problem olurken buna ek olarak aşırı zayıflık da hamilelikte sorun yaratmaktadır. Dolayısıyla bu süreçte kilo kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Hamilelikte Kilo Dengesi

Hamilelik süresinde kilo ne aşırı fazla ne de aşırı az olmalıdır. Bunun için tüm besinler belirli oranlarla tüketilmelidir. Kilo alımı hesaplanmalı, spor yapmaya özen gösterilmelidir. Buna ek olarak bol sıvı alınmalı, ara öğün sebze ve meyve ile desteklenmelidir. Gerekli durumlarda vitamin desteği de alınmaktadır.

 Gebelikte kilo dengesi bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelebilmesi bakımından önemlidir. Annenin kilo durumu aynı zamanda vücuttaki vitamin dengesi üzerinde de etkili olmaktadır. Bundan dolayı hem annenin hem de bebeğin sağlıklı olabilmesi için anne adayının vitamin yönünden zengin besinler tüketmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu