Yaşam

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir, Faydaları Nelerdir?

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir, Faydaları Nelerdir? Harika kokusuyla tanıdığımız fesleğen evde yetiştirilebilmektedir. Sizin için fesleğen nasıl yetiştirilir sorusunu cevapladık.

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir, Faydaları Nelerdir? sorusu birçok insanın aklından geçmekte. Mis gibi bir kokuya sahip olan fesleğen farklı şekillerde kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir. İsterseniz evinize güzellik katan bir süs bitkisi olarak, isterseniz de yemeklerinize lezzet katan bir gıda olarak kullanabilirsiniz. Yetiştirmek için evin güneş alan kısımlarını, yani balkon, bahçe, pencere kenarlarını kullanabilirsiniz.

Fesleğen Bakımı Nasıl Yapılır?

Fesleğen yetiştirmenin iki yolu vardır: bahçeye ekerek veya saksıya ekerek. Saksıyı tercih ederseniz fesleğeni mart ayında ekmeniz daha doğru olacakken bahçeyi seçerseniz mayıs ayı en uygun ay olacaktır. Bahçede ektiğiniz yerin salatalık ve bezelyeden uzak, domateslere yakın olmasını sağlamanız faydalı olacaktır. Fesleğeni ekeceğiniz toprağın humusça zengin bir toprak çeşidi olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi fesleğenin yetiştiği yerin güneş ışınlarını alan bir yer olması gerekmekte. Eğer saksı kullanacaksanız bu saksının orta boyutlarda ve delikli olmasına dikkat edin. Aksi takdirde çürümeye yol açabilmektedir. Fesleğen bitkisi, sık sulamanız gerekecek bir bitki türü değildir. Genellikle haftada 1 veya ortamın aldığı güneş ışığına bağlı olaraktan 2 kez sulamanız yeterli olacaktır.

Fesleğenin Faydaları

Fesleğen aroması ve kokusuyla olduğu kadar faydalarıyla da ünlü bir bitkidir. Halk arasında reyhan olarak bilinir ve çeşitli hastalıkları tedavi amacıyla kullanılır. Örneğin mide kramplarına ve mide bulantısına birebirdir. Stresi alır, uykusuzluğu giderir. Ağız içinde meydana gelen yaraları geçirmede faydalıdır. Vitamin bakımından zengindir, A ve K vitamini bulundurmaktadır. Fesleğenin suyu böcek ısırıklarını tedavi etmede kullanılır. Demir, magnezyum, potasyum gibi mineralleri bolca bulundurur. Balgam sökmeye yarar ve solunum yolu ile ilgili hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Bu hastalıklara örnek olarak bronşit, grip verilebilir. Baş ağrısı ve migren ağrılarını geçirmekte kullanılır. Kısacası fesleğenin faydaları hemen hemen her hastalığın tedavisinde fesleğeni bir alternatif olarak düşünebilmemize imkan sağlıyor.

Eğer siz de fesleğen yetiştirmek istiyor ancak nasıl fesleğen yetiştirilir, faydaları nelerdir bilmiyorsanız yukarıdaki yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu