Gebelik

Doğum Kontrol Hapı Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli

Doğum Kontrol Hapı Kullanımına Dikkat edilmelidir. Aile planlaması için kullanılan doğum kontrol hapları doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bu hapların ne işe yaradığını bilmeden kullanmak sakıncalı olabilir.

Doğum kontrol hapı kullanımına dikkat edilmelidir. Aile planlamasını yönetmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Fakat doğum kontrol hapı kullanımı sakıncalı olabilir. Bu yüzden en doğrusu doktorunuzun önerisi ile kullanmanızdır. Regl döngüsü kadınların günlük yaşamını ve vücutlarını etkilemektedir.

Düzenli regl olan kadınlar da bu döngü 28 gündür. Ancak bu süreçte hormon sistemi son derece önemlidir. Regl döngüsünün ilk 14 gününde ovülasyon başlatılır. Bu süreçte rahim iç duvarı tekrar kalınlaşır. Daha sonra 14 günde rahim duvarı döllenmeye başlar. Doğum kontrol hapı kullanarak kişi gebeliği önleyebilir. Ancak bilinçsizce kullanılan her ilacın sakıncası vardır. Bu yüzden doğum kontrol hapını kullanacak kişilerin konuyla ilgili bilgi edinmesi gerekiyor.

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarıyor?

Kişinin istemediği gebeliği yaşamaması için kullandığı bir haptır. Kadın doğum kontrol hapı kullanımı 1960 senesinde başlamıştır. Günümüzde 140 milyonu aşkın kadın hamile kalmamak için doğum kontrol hapı kullanıyor. Bu hapın doğru kullanılması sonucunda kişi neredeyse %100 gebelikten korunmuş olur. Doğum kontrol hapı diğer bir adı “Oral Kontraseptif Hap” (OKS) olarak biliniyor.

Doğum kontrol hapı içerisinde bulunan hormonlar sayesinde yumurtlama süreci durdurulmaktadır. Bunun yanı sıra rahim ağzı duvarında oluşan salgı da yoğunluk görülür. Dolayısı işe cinsel ilişkide spermin rahimden içeriye girmesi önleniyor ve yumurtalıklar ile teması engelleniyor.

Doğum Kontrol Hapları Kimler Tarafından Kullanılır?

Çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler kadın doğum kontrol hapı kullanabilir. Aynı zamanda yoğun ve ağrılı regl süreci geçiren kişiler ile farklı kadın hastalıklarına sahip kişiler bu hapı kullanabilir. Bunun yanı sıra kişinin rahminde ya da yumurtalıklarında iltihaplı doku okulumu var ise uzman hekim tarafından kullanımı önerilmektedir. Hapları kullanırken yan etkileri de göz önünde bulundurmak gerekir. Her hapta olduğu gibi kadın doğum kontrol hapının da yan etkili var.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapı yan etkileri olan bir hap olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Eğer aşağıdaki yan etkiler görünür ise kullanmayı bırakmalısınız ve acilen bir hekime başvurmalısınız.

  • Şiddetli mide bulantısı olabilir.
  • Ani kilo alımına sebep, olabilir.
  • Düzenli olarak her gün aynı saatte alınmadığı takdirde yeterince etkili sonuçlar vermeyebilir.
  • Kullanan kişi de pıhtı oluşum riski artar.
  • Doğum kontrol hapı kullanan kişiyi cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalıktan korumaz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu